tavainimene

Headus on ilmas, kurjus on ilmas

Posted in * by tavainimene on 28/02/2011

Tanel Toomi lühifilm “Pihtimus” oli ikka täitsa hea. Ma ei oska filmikunstilise poole pealt hinnata, aga sisuliselt oli mõjus, kuidas väikesed valeotsused ja asjaolude õnnetud kokkulangevused osutuvad lõpuks fataalseks ja moodustavad nii suure süükoorma, et seda on võimatu omaks võtta. Kumb loeb, kas tahtlus või tulemus?

Moraal on ikka keeruline värk. Seda süü ja vastutuse teemat ma mõtlen iga kord, kui jälle jaanipäeva paiku on mõni napsune uljaspea inimohvritega liiklusõnnetuse põhjustanud ja siis tema sõbrad Õhtulehes kommenteerivad et “see oli ju õnnetus, see võib igaühega juhtuda”.

*

Tänases Delfi noorterubriigis tundis aga üks kirjutaja muret, et tervelt seitsmendik inimesi peab teiste vajadusi enda omadest tähtsamaks, kuigi “on ju täiesti loomulik, et sellise käitumisega ei jõua elus kuskile”. Mhh, ma ei tea. Seitsmendik on minu meelest küll suur liialdus. See-eest on päris mitu seitsmendikku selliseid tegelasi, kes, kuuldes, et öörahu on õhtul üheteistkümnest hommikul seitsmeni, tunnevad, et nad lihtsalt peavad hommikul seitsmest õhtul üheteistkümneni kuulama oma träänssi 130 detsibelli valjusega, vastasel korral oleks nad nagu oma õigusi ära andnud, millestki ilma jäänud, kuidagi pügada saanud. Või siis võta need mobiilse netiühendusega filmide alla laadijjad. Muistsete viikingite lagom (“kui mõdukapp ringiga sinuni jõuab, siis ära kulista seda võidurõõmsalt tühjaks, vaid võta paras mõõdukas sõõm ja anna kapp edasi”) on Läänemere idakaldal ilmselt tundmatu mõiste.

Altruism iseenesest on muidugi olemas oma keerulistes ja värvikates vormides. On poolläbipaistvaks nälginud memmekesed, kes kasinast pensionist poolt suguvõsa ülal peavad. On tarmukad aktivistid, kes terroriseerivad miniaid taaskasutuskeskustest soetatud jubeda vanakraami saadetistega ning nõuavad tasuks alandlikku tänumeelt. Ja on noored, kes üritavad poppide soosingut või ka lihtsalt rahule jätmist ära osta, jagades välja nänni või öeldes ette rehkenduse vastuseid. Oh jah.

Ma siiski ei kiirustaks kvasi- ja pseudoaltruismi maha tegema. Kui ma libedaga kukun ja jalaluu murran, siis parem tõtaku mulle appi keegi iseka intentsiooniga demonstreerida oma tugevust ja koguda abivalmi inimese renomeed, kui et mind üldse maha lamama jäetaks.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: