tavainimene

Madiselaupäev

Posted in * by tavainimene on 23/02/2011

Indigoaalane küsis, kus kulgeb piir mõistlikkuse ja tuimuse vahel. Ega ilmselt ei olegi selget piiri. Nagu ei ole ka selge, kus lõpeb printsipiaalne ja särtsakas kriitikameel ning algab küüniline ilkumine ja mugavate märklaudade materdamine. Mõneti kummaline on see, et ülim tuimus (“kõik on ükspuha”) ja ülim aktiivsus (“maha kõik!”) näivad mingil nihilismihorisondil ühte sulavat.

Nüüd siis on (jälle) ette võetud vabariigi aastapäeva vastuvõtt. Tõesti, ma ei ole vaimustuses katsetest tekitada meie parlamentaarses vabariigis presidendist ja tema abikaasast mingi pseudomonarhia kuninglik paar. Ma arvan, et riigipea võiks olla palju rohkem arvamusliider, riiklikult olulistes küsimustes sagedamini sõna võtta ja teha seda vähem blaseerunud kehakeeles. Ma arvan ka, et riigipea abikaasal ei peaks üldse olema mingit erilist avalikku ja ühiskondlikku rolli. Aga ma arvan ka, et vabariigi aastapäev on riigi püha, mitte riigipea oma. Ma isegi usun, et pingviinideks tituleeritute seas on igati väärikad vabariigi kodanikud valdavas enamuses.

Jah, mingist punktist vaadates on kõik need käesurumistseremooniad naeruväärsed. Mingist punktist vaadates on ka aastavahetuseks okaspuu tuppa tarimine või noa ja kahvliga söömine äärmiselt totrad kombed. Ning sõnakõlksud “pingviinide paraad” ja “pidu katku ajal” on kommentaarikutsarite poolt juba tõesti katkemiseni ära hõõrutatud.

Üks vastus

Subscribe to comments with RSS.

  1. kaaren said, on 23/02/2011 at 10:32

    Inimesele on omane, et mingid esemed, nähtused jne on pyhad, et existeerivad tabud. Muidugi on meie asjaliku inimese jaox teatud pyhade äärmuslik ehtimine kummaline, aga päris ilma pyhadeta ei saa. Aastate kaupa rygada, vegeteerida, teades, et kauneim asi su elus on vaid kaetud toidulaud, mõnel puhul ehk ka ojadena voolava alkoholiga dekoreerit, see viitab kitsale silmapiirile. Muide, ma tean selliseid inimesi kyll, ja neil on loomadega hämmastavalt palju yhist. Mul oli au kasvada yles just sellises kodus, kuid elu on õpetanud mind mõistma ka teistsuguseid vajadusi ja rõõmustama, et yx päev võib olla pyhapäevam kui teine.
    Nii et “pidu katku ajal”-jõurajatele soovin rohkem kuldset tasakaalu, rohkem maitset, rohkem arusaamist, milleks miski mõeldud on – sest Inimene ei ela yxnes leivast, vaid ka Jumala sõnast, st pyhadest ja präänikutest!


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: