tavainimene

Täielik mäluvahetus

Posted in * by tavainimene on 19/01/2011

Ma mõtlesin veel selle talgufilmi sünopsise lähteülesandele: maiade kalendri järgi on saabunud maailma lõpp; inimesed on kaotanud oma mälu ja teadmised ning muutunud mõistuselt 10-12aastasteks; tehnika ei tööta ja valitseb kaos; pahad tahavad seda olukorda oma huvides kasutada, aga ärksamad isendid avastavad varem talletatud teadmised raamatute jms kujul — missugused lood aitavad meil n-ö taas inimesteks saada?

Sedalaadi selektiivset kollektiivset amneesiat on tegelikult raske ette kujutada. Kui palju teadmisi on inimesed kaotanud? Kas neil keel ja kõnevõime on alles? (Kui keegi enam rääkida ei oska, on aabitsast vähe abi?) Ei erista näiteks autot looduslikest objektidest? Teavad, et “see on auto”, aga ei tea, mis sellega tehakse? (Väljendid “autoga sõitma”, “autot juhtima” on arusaadavad või ei ole?) Teavad, et “see on auto ja sellega sõidetakse”, aga ei oska enam autot jutida? Oskavad autot juhtida, aga ei oska uusi autosid ehitada. Oskavad nii autoga sõita kui autosid ehitada, aga on unustanud, et “igast autost saab kord Opel” ja “punane Golf on jõuka kodanlasepere teine auto, naisel poes käia”?

Tegelikult oleks niisuguse kollektiivse mälukaotuse tõeline tagajärg ilmselt see, et igasugu tehnokatastroofide (tuuma- ja keemialekked, tulekahjud, ma ei tea mis), nälja, epideemiate ja gängisõdade tagajärjel oleks 97% inimkonnast kahe nädalaga kutu ja ülejäänud elaksid oma võsas rahumeeli edasi. Hadzadele, paapuatele jts uus võimalus; küllap paarikümne tuhande aasta pärast hakkab kogu jant jälle otsast peale.

Vaata ka: Waterworld, The Book of Eli, WALL-E, The Sky Has Fallen, I Am Legend,  28 Days Later, The Road jts

3 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. nodsu said, on 19/01/2011 at 17:36

  Suure rahvasterändamise ajal toimus midagi sarnast, ainult et see 10-12-aastase tase ei kehti, inimesed said ikka täiskasvanuks, kui enne ära ei surnud. Aga kokkuvarisemine oli suht kiire ja väga ulatuslik: ühest küljest varises kokku Rooma, sellega samal ajal jahenes ka kliima (vbla üks Rooma huku põhjuseid) – kaubateed surid välja – tööstus varises kokku – põllumajandus, mis enne oli käinud suurmajandite kujul, muutus (osalt ka kliimamuutuse tõttu) rohkem igamehe omaette nokitsemiseks; Rooma elanikkond langes 450 tuhandelt 20 tuhandele – haldus- ja haridussüsteem kadusid, alal, kus peaaegu kõik olid olnud kirjaoskajad, muutus kirjaoskus nii haruldaseks, et isegi valitsejad ei pruukinud lugeda osata. No ja kui peaaegu keegi ei oska lugeda, kui elanikkond on nii palju vähenenud, et varem vahetult ühenduses olnud alad on muutunud saarekesteks paksu metsa sees ja kaugemate kantidega on kontakt üldse ära langenud ja naturaalmajandus on raha peaaegu välja vahetanud, ega siis pole raske isegi saja aasta tagust pärandit unustada.

 2. tavainimene said, on 19/01/2011 at 21:34

  Nojah, aga kui praegu mingi tappev viirus vms üle käiks? Kõik süsteemid on omavahel nii seotud, inimesed suudavad ise valmistada nii väikse osa neist asjadest, mida nad tarbivad. Mitmendasse sajandisse vähesed ellujäänud tagasi kukuks? Millega nad hakkavad tuld tegema, kui viimane tikk on ära kasutatud?

 3. nodsu said, on 19/01/2011 at 22:19

  Lapsena usinalt seiklusjutte lugenuna prooviks mina suurendusklaasi vm kumerläätsega, mõni vast ikka kuskil terveks on jäänud ja vähemalt on need korduskasutatavad.

  Eks selle süsteemi seotuse ja spetsialiseerumise all kannatas ka Rooma tsivilisatsioon, õigemini, seni, kuni töötas, oli neil sellest kasu, aga süsteemi ära kukkudes oli häda käes. Praegusaega on päris palju Rooma impeeriumi lõpuajaga võrreldud, eriti USAd ja Roomat.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: