tavainimene

Aitab! Uus algus! Eestimaist leiba ja tööd! Sinu kindel võit! Võid kindel olla!

Posted in * by tavainimene on 18/01/2011

Püüdsin jälle tubli (või siis äärmiselt naiivne) kodanik olla ja erakondade programme mõttega lugeda. Tasuks sain jubeda peavalu. No ei ole võimalik neid võrrelda. Isegi ühe programmi sees torkavad silma töörühmade käekirjalised erinevused, mistõttu ühes valdkonnas on kategoorilised avaldused stiilis “ehitame valmis A ja Z”, aga teises lennukad unistused stiilis “on tagatud Põhjamaade tasemel N ning kõrge kvaliteediga P”. Aga erakondi omavahel võrrelda — lootusetu. Näiteks lairibaühenduse ehitamine võib olla ühel erakonnal taristu, teisel IKT, kolmandal regionaalpoliitika ja neljandal ettevõtluskeskkonna peatükis. Jube näpuga järje ajamine ainuüksi selleks, et saada teada, mida arvatakse näiteks tuumajaamast (Rahvaliit: “Jah, kaasates  rahvainvesteeringuid”, Keskerakond: “Jah”, Reformierakond: “Jah, tööstustarbijate osalusel”, IRL: “Otsustame aastaks 2012”, SDE: “Praegu ei toeta”).

Saan aru, miks see ei ole kümnel põhjusel võimalik, aga mina tahaks, et erakondade ametlikud poliitilised programmid oleksid Vabariigi Valimiskomisjoni veebilehel. Sellises vormis, et probleemid ja arenguvajadused oleksid sõnastatud ja süstematiseeritud sõltumatute sotsiaalteadlaste poolt ning ainult lahenduste pakkumine jääks poliitikutele — kergesti võrreldaval ja tagantjärgi kontrollitaval kujul. Eriti äge oleks, kui igal lahendusel oleks hind küljes. Ja kui valitsemise edenedes tekiks valijal võimalus jälgida, kuidas lubaduste elluviimine edeneb — et kas energiajulgeoleku või ühistranspordiga oleme punases, kollases või rohelises.

*

Väike viktoriin kah — tunne meie poliitikamaastikku ehk missugune lind laulab:

1. Peame vajalikuks luua vabatahtlik terviselepingute süsteem, millega patsient kohustub täitma oma tervisekava ning mille alusel ta saab soodustusi isiklikuks terviseedenduseks.
2. Kehtestame alates 2013. aastast kohalike omavalitsuste volikogude valimistel valimisõiguse alates 16. eluaastast.
3. Alkohol olgu müügil ainult selleks ette nähtud kauplustes.
4. Toetame rahvamajade seaduse vastuvõtmist.
5. Rajame Tallinnas kommunismiohvrite memoriaali.
6. Rajame Kloogale väärika fašismivastase memoriaali.

Advertisements

4 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. kaarnake said, on 18/01/2011 at 21:23

  Mul on 1 konkreetne argument.
  Sotsid rääkisivad mootorsõidukimaxu kehtestamisest.
  Aga kohustuslikud liikluskindlustused ja iga-aastased ylevaatused, tulikallid juhiloategemised, varsti tööinimesele ylejõukäiva hinnaga (no aktsiis ikka) mootorikytus, riigimaxud auto vedelike, juppide ja tarvikute soetamisel?
  Meie palkade juures, rõhutan veelkord. Erakond, kes inimese töölkäimisele veel täiendavalt maxe juurde surab, nii et alla 750 euri kuus teeniva tööinimese oma laste asemel saavad kõrgepalgalised valitsejad veelgi paremini toidetud, see erakonn ei saa minu häält.

 2. nodsu said, on 19/01/2011 at 00:29

  Samas väiksepalgaliste otsest maksukoormust tahtsid nad vähendada (proportsionaalse tulumaksu teema).

 3. tavainimene said, on 19/01/2011 at 06:32

  Mulle jäi nagu silma, et automaks oleks ainult esmasel registreerimisel. Vaene tööinimene sõidab nagunii kasutatud autoga. Kuigi ega ma seda autovärki eriti ei jaga, ma loen programmidest rohkem ühistranspordi osa.

 4. nodsu said, on 19/01/2011 at 17:42

  Kui ühistransport läheks normaalselt käima (et ka maakohtadesse ja nende vahet saaks liigelda ilma autota – mis pagana kord see on, et ainult autoomanik on inimene?), väheneks enivei vajadus oma autot pidada ja täituks minu ettekujutus auto ideaalsest rollist: luksus, mitte liiklusvahend.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: