tavainimene

Kohe süttib Jupiter

Posted in * by tavainimene on 07/01/2011

Täna peaks siis avatama Filmitalgute veebileht, kus kodumaa kinosõbrad saavad käed külge lüüa talgufilmi stsenaariumi kirjutamisel. Nagu varem lugeda olnud, on lähteülesanne juba välja mõeldud: “hüpoteetiline olukord Eestimaal, kui tehnika on lakanud töötamast ning kõik inimesed on kaotanud põhilise osa oma mälust; millised on need lood ja legendid, mis meil, eestlastel, end uuesti leida aitavad”.

Täitsa vahva. Et nagu kultuuriline reboot. Jaa, siit annab tõsise ulmemäruli välja aretada. Sündmused käivitab muidugi nn Merivälja objekt, mis väljastab senitundmatu kiirgusimpulsi. Arusaamatul põhjusel mõjutab see ainult nende inimeste ajustruktuure, kelle emakeeleks on eesti keel. Õnneks on üks hull teadlane oma keldrilaboratooriumis leiutanud lihtsa protseduuri, kuidas puhasteks lehtedeks muutunud maarahvas uuesti inkultureerida. Aga! Missugused võimalused ulatuslikuks sotsiaalseks eksperimendiks! Nii oleks ju võimalik luua puhas kommunismi- või liberalismi- või kristluse- või islami- või mis iganes kogukond. Kõikvõimalikud mõjuagendid ja fundamentalistid alustavad võidujooksu, et sisestada masinasse just enda kiip…

Või tegelikult, kui lähiajaloole mõelda, ega see kõik nii väga ulme ei olegi.

P.S.

Öh-öh-öh. Mul on lõpp ka valmis. Eestlaste Mälu Päästeplaani koodnimetusega “Kalevi Kojutulek” paneb kokku ja viib ellu grupp, kuhu kuuluvad Võru metsadesse pagendunud lõunaeestikeelne poeet ja erudiit, ainult kanget Kihnu või Hiiumaa murret valdav käre vanamemm, muserdatud keskealine eurokraat, kelle emakeeleks on muutunud kantseliit, ning nooruke eestivene päritolu arvutigeenius, kes kasutab kompottkeelt, mille moodustavad nelja kohaliku keele släng, C++ ja l33t. Viimasel hetkel õnnestub neil konkurendid üle trumbata ja oma väljavalitud tüvitekstide põhjal koostatud programm masinasse laadida. Esimene tühjapilguline mankurt pistab pea eestistamiskambrisse, sinised välgud surisevad, siis jääb kõik vaikseks. Kohalviibijad on triumfi või katastroofi ootuses paigale tardunud. Patsient ajab end sirgu ja pomiseb esimeste sõnadena midagi nii ehedalt eestlaslikku, et me kõik võime oma kinosaali tugitoolis erutusest krampi tõmbunud lihased lõdvaks lasta ja kergendatult ohata. Kalevite kange rahvas on tagasi.

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: