tavainimene

“Kuldne kompass”

Posted in * by tavainimene on 03/01/2011

Vaatasin filmi täitsa huviga. Ilmselt tuli kasuks, et polnud juhtunud raamatut enne lugema.

Wikipediast sain teada, et “Tumedate ainete” triloogia oli autori kavatsuse järgi “Kaotatud paradiisi”  pahupidiversioon. Tohoo pele. Filmist nii tõsiseid ambitsioone välja ei paistnud. Tõtt-öelda oli filmi tugevuseks minu meelest pigem visuaalne pool, mitte sisu ega lugu. Aga jah, eks muinasjutul on ju omad seadused. Kas kellelegi tuleb üllatusena, et ahju taga kasvanud orvuke osutub äravahetatud printsiks, kes lõpuks päästab kaunitari lohe küüsist? Isegi see “Luke, I am your father”  trikk ei üllata enam. On vist ka žanre, kus orvuke osutub hoopis saatanasigidikuks, aga neid meile nääriõhtul telekast ei näidata.

Mind jäi siiski vaevama küsimus, mis värk nende Pookijatega siis ikkagi oli; et mille nimel lõppude lõpuks kogu see möll. Ja miks lõpp nii lahjaks jäi? Astusin poest läbi ja kulutasin ühed esimesed eurod Pullmani raamatu peale. Tjah, ma isegi ütleks, et filmist turunduspoliitilistel kaalutlustel välja kärbitud osa on vaata et kõige huvitavam —  tume aine ehk Põrm kui pärispatu füüsikaline manifestatsioon. Kusjuures pärispatt on selgelt seotud suguküpsuse ja seksuaalsusega, mitte lihtsalt “jumalast eemale pöördumine” vms, nagu moodsal ajal peenelt seletatakse. Filmis jäi peaaegu täiesti arusaamatuks, miks taheti lapsi nende daemonitest (eesti keeles võiks öelda irdhing?) eraldada ja milles seisnes selle protseduuri kohutavus.

Aga vaatamiseks ja avastamiseks on Pullmani konstrueeritud paralleelmaailm siiski ka niisama täitsa tore, kogu Põhja-mütoloogia sealhulgas. Siiski, väike patriootlik pettumus: on Soome nõid Serafina Pekkala ja Läti nõid Ruta Skadi, aga kus on Eesti nõid Mari Maasikas? Või noh, Tuuli Vihurvald? Ja miks kollide kategoorias leiavad tunnustavat äramärkimist Nälkäinen ja Yambe-Akka, aga mitte Mardus, Ehaema ja Ebajalg? Aga vähemasti tatarlastel läks meist veel halvemini.

Mõtlesin veel, et kitsas on vist see aurupungi fännide klann. Laste jaoks liiga verine ja tume, täiskasvanute jaoks liiga lapsik-muinasjutulik. Mulle siiski täitsa meeldis. Film saab kümnest pallist viis, aga raamatuga kokku venitab tubli seitsme välja.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: