tavainimene

Top 100

Posted in * by tavainimene on 02/01/2011

Emakeeleõpetajad on kokku pannud eesti luule edetabeli. Väga lahe. Neid sadat ajatut pärli saame sel aastal AK järel kuulda. Nooruke avangard on udusse ära eksinud ja võitlusväljale astuvad raskes relvastuses klassikud.

Kunagi oli mul mõte, et võiks oma lemmikluuletused ümber trükkida ja raamatuks köita — umbes nagu mixtape või nii. Aga kindlasti oleks see autoriõiguste räige rikkumine. Enne 1941. aastat surnud autorite seast jääb valik ikka väheke hõredaks.

Advertisements

7 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. iibis said, on 02/01/2011 at 21:51

  Nüüd jääb oodata veel pankurite, metroseksuaalide, pensionäride ja Anu Saagimi luulevalikut. Head uut aastat! Kuulame huviga!

  • tavainimene said, on 03/01/2011 at 08:38

   Või siis telesõu, kus õpetajast, pankurist, metroseksuaalist, pensionärist ja Saagimist koosnev žürii kuulab ja hindab luuletusi. Muusikavideotega ju oli midagi sellist.

 2. kaarnake said, on 03/01/2011 at 02:10

  paned oma syyme kappi luku taha ja trykid endale just sellise raamatu, nagu hing ihkab! seda enam, kui autorid ammu lahkunud… elus poeet vajab tuge ja toitu.

  • tavainimene said, on 03/01/2011 at 18:57

   Mnjah. Meil oli kunagi plaan kodukandipäeva jaoks laululehed trükkida. Et akordionist ja ühislaul ja nii. Siis selgus, et vajalik on kõigi tekstide autorite luba. Kõne alla tulnuks ainult rahvalaulud ja üle 70 aasta tagasi surnud autorite looming. Jäi ära.
   Mõtlesime ka korraldada väikse loterii ja puhveti. Aga loterii jaoks oleks arvatavasti vaja olnud hasartmängu tegevusluba ja Siseministeeriumi komisjoni ning puhveti jaoks europeldikut, seitset valamut, sanitaarraamatuid, külmaketi dokumenteerimist ja jumal teab mida veel. Nii et see jäi ka ära.

 3. iibis said, on 03/01/2011 at 11:11

  Žürii puhul on ju siis lootus, et sel aastal saab lõpuks eesti luule ka objektiivselt hinnatud. Aasta lõpuks on konverteerimiskurss selge.

 4. kaarnake said, on 03/01/2011 at 20:02

  oh armas mooses…
  ma olen igasugu yritustel lähtunud asjaolust, et kylmaka, laulusõnade, akordioni, toidu jm ostmise hetkel olen ma piisava kangusega sertifikaadid e raha välja känud, ning mis on yle selle, on juba haige norimine.
  No millex ma pean speciaalselt kodukasutusex mõeldud yritusel, kasutades speciaalselt kodukasutusex toodet asju ning vaimuvara, tegema topeltväljaminekuid? Ahh?
  Ka kodukandipäevad saab & peabki, et see olex kodukandirahvale käe- ja taskukohane, piisavalt intiimne ning vaba ehmatavatest instantsidest, vormistada erayritusena. Siis ei teki ehk momenti, kus Akordioni-Mäidu peab esitama paki litsentse laulude kohta, inimeste kaasatoodud toidukorvide laualepanijal peab olema tegevusluba ja tervisetõend, grilli juures valvab tuleohutuse-isik jne jne jne jne…
  Ehh, juurup. Meie ametnikud on usklikumad kui paavst ise.

 5. Luuletabel « Obesega Riiga said, on 05/01/2011 at 08:31

  […] Tavainimese kajamist võib lugeda, kuidas emakeeleõpetajad on kokku pannud eesti luule edetabeli, kus siis 100 kõmahtavat kahuripauku siinse luuleklassika raskekahurväelt. Vtsin, et huvitav tabel ju, võiks IIga midagi teha. Kasvõi näit. seada seal ära toodud poeesid enda jaoks ümber, endale õigesse järjexda. Mõtlesin algselt teha “klassikalise” edetabeli, kus luuletused tähtsuse põhjal numbritega järjexa pandud. Sain ruttu aru, et nii ikka’i saa, luuletuste olulisust pole võimalik nõnda täpselt mõõta. Otsustasin siis hoopis jaotada luuletused 4 rühma: väga olulised, olulised, väheolulised, ebaolulised. Rühmade sees taiestel tähtsuse järjex puudub, seal on need lihtsalt, nagu ette juhtusid. Järgnev ongi siis eesti luuleklassika olulisustabel minu jaoks. Aga milline on see teie jaoks?:) Väga olulised Aeg Artur Alliksaar Sisaliku tee Karl Ristikivi Imeline laas Jaan Kross Nii vaikseks kõik on jäänud Ernst Enno Kuu Kristjan Jaak Peterson Lihtne luuletus Juhan Viiding On aastasaja lõpp. On öö Viivi Luik Õnnelaul Juhan Viiding Alternatiivne Artur Alliksaar Antidolorosum Artur Alliksaar Lumehelbeke Juhan Liiv See maa Ellen Niit Autoportree A.Alliksaar Jõulutervitus Marie Under Jõulutervitus 1941 Marie Under Jääb liikumatult suvisesse sooja Juhan Viiding Korallid Emajões Betti Alver Lootust peab pälvima Artur Alliksaar Ma olen pannud segast Juhan Viiding Nukrad hetked Ilmi Kolla Rüblik Juhan Sütiste Talvine tihane Juhan Liiv Vana mehe laul Juhan Viiding Ööliblikas Juhan Viiding Ei ole jumalat Jaan Kaplinski Eile nägin ma Eestimaad Juhan Liiv Kuidas joonistada kurbust Juhan Smuul Tontide eest taganejate sõdurite laul Uku Masing […]


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: