tavainimene

“Muutlik”

Posted in * by tavainimene on 30/12/2010

Enne kui ma Jaak Jõerüüdi “Muutlikku” lugema hakkasin, sattusin silmama Polaarkaru blogis mõtet, et Jõerüüt võiks ju küll kunagi Eesti presidendiks hakata. Noh ja siis oli korras. Tehtud. Enam ei saanud ma kõigele enesesisendusele vaatamata lugeda seda raamatut lihtsalt niisama, ikka kiskus ette see revidendi prill, nagu loeks kandidaadi motivatsioonikirja.

Aga et siis “Muutlik”. Romaaniks nimetada on seda vaieldav, aga ega ühtki muud žanri ka pakkuda ei oska. Oleks nagu päevik, aga mitte lineaarses kronoloogilises järjestuses, ja mõned sissekanded lausa korduvad. Selline kunskop värk, mis peaks nagu sügavusmõõtmeid juurde andma. Ja veel see palverännu-kujund.

Rännakud linna-, kultuuri- ja poliitikamaastikel olid väga sümpaatsed. Parimas mõttes kultuurse inimese silmade läbi on tavainimesel maailma huvitav vaadata. Vahepeal käis minust läbi juba tuttav kadedusejõnks mitmenda põlve intelligentide peale — kogu see Lenderi-Feischneri-Kultase, tammeparketi, raadioaparaatide, lastepidude ja kübaramoodide maailm.

Sisemaastikega oli nii ja naa. Minu rustikaalsevõitu maitse jaoks liiga närvlik-maneerlik. Sest suured SÕNAD on ju ammu devalveerunud. Mida see õigupoolest tähendab, et keegi on TEE, tõde ja elu? Kas see on see tee või too teine, või on lihtsalt kuju mitteolemine ja mitteolemine on kuju? Sina ei pea tegema enesele kuju. Aga minul on teistsugune KOOD. Tuul käänas loodesse. Vist. Tookord, ma mäletan. Saladus! Ei, nõnda on parem. Ja rohkem ma ei ütle.

(Palun vabandust, ei suutnud kiusatusele vastu panna.)

Jah, kui see oleks presidendikandidaadi enesetutvustus, siis kerkiks mul kulm veel mitme asja peale. Kõigepealt muidugi see esoteerikalembus. Blufoloog Gunnar Aarma kui autoriteet. Tahtmatus näha ahvides sugulasi. Vastumeelsus iiri viiulikääksutamise suhtes. Ja paluks täpsemalt lahti kirjutada see kapitalismijärgse majanduse ja demokraatiajärgse valitsuse osa. Aga: ta loeb Harry Potterit, järelikult pole asi lootusetu. Ja hipiminevik läheb kahtlemata aktivasse. Ja lõppude-lõpuks on see ju tegelikult ikka romaan ja minu eklektilisele lugemisaastale kahtlemata väärikas lõpetus.

*

Üks mõte jäi pähe pinisema. Tegelikult tuleks kõigilt Riigikokku kandideerijatelt nõuda essee kirjutamist. Tingimused võiks olla samad, mis küpsuskirjandil — kuus tundi aega, paber, pastakas ja ÕS. Isegi teemadering klapiks:
1. Eesti ja eestlased
2. Eetika, moraal, religioon
3. Haridus
4. Inimene ja inimsuhted
5. Inimene ja ühiskond. Sotsiaalpoliitika, majandus, ajalugu jm
6. Keskkond ja loodushoid
7. Kultuur: keel, kirjandus, kujutav kunst, muusika, arhitektuur, teadus jm
8. Meedia
9. Rahvusvahelised suhted: ajalugu ja tänapäev
10. Sport, harrastused, vaba aeg

Kõik tööd avaldataks Vabariigi Valimiskomisjoni kodulehel. Vaat see alles oleks lugemisvara.

4 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. p-karu said, on 31/12/2010 at 00:24

  Heh. Mul endal jäi see pooleli, seal, kus autor omaenese luuletuse peale nutma hakkas. Samas, presidendina nutta koos rahvaga – miks mitte, uus kvaliteet, seni on ikka ratio’le rõhutud, nüüd on emotsioonide aeg.

 2. nodsu said, on 31/12/2010 at 00:44

  Ühes Vikerkaares oli juba päris ammu artikkel, kus märgiti ära uuema aja poliitikute nutmiskomme. Blair oli üks näide.

 3. tavainimene said, on 31/12/2010 at 05:44

  “… ja oma rahvaga mull’ meeldib nutta koos.”

 4. Raasik said, on 16/07/2011 at 08:11

  Jõerüüdi presidendiks kujutlemine on kohatu ja aimatavalt “ringkondadest” tulnud.. Ta oli kollaboratsionist, kes partorgina Vaino ja Ristlaane ajal viskas viskas parteist välja Sirje Kiini jmt. “Muutlikusse” ei pea pahasti suhtuma, kuid see on (nii näitab Toomas Haug Loomingus oma arvustuses) ülespuhutud kesta loomine murdealisusesse jäänud teadvusele. Jah, ja “oma rahvaga mul meeldib nutta koos”…


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: