tavainimene

Noorus, igatahes

Posted in * by tavainimene on 05/12/2010

Päevalehes kirjutab Martin Noorkõiv, et “pealekasvava noorte põlvkonna uued väärtused hakkavad järjest enam muutma seda, kuidas maailma majandus ja ühiskond üldiselt toimib”. Uus põlvkond pidavat võimu ja raha asemel uskuma eneseteostusesse, kodanikuühiskonda, koostöösse ja võrgustikesse, “neil ei ole vahetut nõukogude taaka ja nad pürgivad ideaalide poole, mida eelmised põlvkonnad isegi ette ei kujutanud”.

Ma kardan, et võimul ja rahal on siiski väga tugev maagiline jõud. Strong is the Dark Side, consume you it will. Selleks ajaks, kui tänased 20sed unistajad saavad 45steks otsustajateks, on ka neil konnasilmad ja komminaalmaksud, pangalaen ja pesakond ülalpeetavaid. Kus sa seal selle eneseteostusega enam.

Advertisements

7 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. kaarnake said, on 06/12/2010 at 09:34

  ärme unusta ka seda selckonda, kes jõlgub kaubamajades, bussijaamades, keldrites, kytmata korterites, pargipinkidel, varemetes. Kellel puudub igasugune arusaamine, kust tuleb meie maale raha ning toit, kuidas tekivad tänavad ning majad, kuidas tegutseb perekond, firma või riik. Et piisab, kui sa tahad Seda Asja, ning sa lööd teist inimest ja ta kohe annabki Selle Asja sulle.
  Neid on liiga palju, et loota “uue, vaba põlvkonna” mailma edasiviivale jõule.
  Seda toetab ka statistika noorte töötuse, ettevõtlusvalmiduse, vaesuses elavate perede, põhikoolist või kutseõppest väljakukkujate jm kohta.
  Sitt.

 2. kaarnake said, on 06/12/2010 at 09:43

  Ma ei võida selle kõigega, et noored on hukas. Otse vastupidi. Noored väljendavad oma vanade seisukohti. Kyll kandiliselt & toorelt, aga siiski. Praegused noored on läbi imbunud harimatus meets kauboikapitalismi-st. See, mis oli täiskasvanutele aktuell 90-te algul, banaanivaimustus & inimkaubanduserevolucioon, jõudis imehästi kohale toonastele lastele. Pluss see, et ära sega, emme on tööl, issil on uus naine (mitmes sel nädalal?), läheme jooma, õppida pole vaja-pappi on vaja jms, mida nö lihtrahvas tuhandes variandis väljendas.
  Ah et kust ma tean? Otsestest allikatest. Mul pole peeni vanemaid, kes olexid rääkinud hariduse, innovatsiooni, ettevõtlikkuse, koostöövõime jms heast mõjust yhiskonna arengule. Otse vastupidi!
  Siiski loodan, et vastuvõtlikud noored leiavad pärast mõningast mässamist oma tee parema maailma juurde kui see, mida ma just kirjeldasin. Mul õnnestus see vähemalt osaliselt, hurraa.

 3. kaarnake said, on 06/12/2010 at 09:44

  Vabandust. Eelmine komm peax algama: Ma ei vÄida…

 4. tavainimene said, on 06/12/2010 at 11:17

  Ju artikli autor pidas silmas ikka tulevast eliiti. Ma ei tea, mis plaanid või pakkumised sellel nooreliidil n-ö väljalangejate jaoks varuks on. Täitsa huvitav oleks teada.

  • Martin Noorkõiv said, on 31/01/2011 at 21:57

   Juhuslikult sattusin siia blogisse ning näen, et peaaegu oleks nagu mulle küsimus esitatud :)

   Igatahes, seda artiklit kirjutades käisid needsamad mõtted ka minu peast läbi. Tean, et need ilusad sõnad kehtivad tegelikult sageli ainult teatud noortegrupi kohta, kes on elanud ilmselt keskmiselt parema, turvalisema, arendavama jms elu ning paljude Eesti noorte kohta see üldsegi ei käi.

   Samas usun ka tugevalt kaasamisesse, st. kui need noored, kelle vastu elu helgem on olnud, veavad eest ning algatavad liikumisi, projekte, organisatsioone, mis kaasavad ka teisi noori ning võimaldavad ka neil kogeda ise ärategemise rõõmu ja koguda kogemusi, kontakte, teadmisi, siis hakkavad järjest kõik need mõtted kehtima ka nende nö. väljalangejate jaoks. Heaks näiteks on siinkohal mõned noortekeskused, SINA programm, Noored Kooli, AIESEC, noorte osaluskogud kohaliku omavalitsuse tasandil ja paljud teised initsiatiivid, mis laiendavad järjest rohkemate noorte võimalusi.

   Kriitika kõige selle pihta on aga samuti loomulikult sageli õigustatud ning kunagi ei jõua me täiusliku korralduseni üheski asjas, aga mulle isiklikult tundub, et asjad on viimasel ajal üsna korralikus tempos paremuse poole liikunud (ning liiguvad järjest kiiremini).

 5. notsu said, on 06/12/2010 at 20:08

  no kui see tulevane eliit peaks tõesti olema selline paks kiht valgustatud valitsejaid, siis on väljalangejatel isegi lootust. iseasi, kui paks kiht, iseasi, kui lähedale valitsemise juurde need valgustunud pääsevad.

 6. sol said, on 07/12/2010 at 02:01

  Täiesti võimalik, et pürgivad ideaalide poole, mida eelmine põlvkond isegi ette ei kujutanud. Nii on ju iga uue põlvkonnaga olnud ja saab ka tulevikus olema. Noored peavadki olema vanadest paremad, targemad ja eetilisemad, kuis muidu inimkond areneda saaks.
  Pürgida ju võib, aga kui lähedale neile ideaalidele jõutakse, on iseasi.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: