tavainimene

“Kujuteldav armastus”

Posted in * by tavainimene on 28/11/2010

Miks elus on alati nõnda –
mina armastan sind, sina teist
ja see, keda armastad sina,
see armastab jällegi teist.

“Kujuteldav armastus” on prantsuskeelne Kanada film, kammerlik melodraama  tänapäeva kahekümnemillegiste linlaste keerukast armuelust ja -valust. Kuigi võiks ju arvata, et mis seal keerulist — nagu üks episoodiline tegelane seletab: “Me elame koos ja seksime, aga see ei tähenda midagi.” Aga selgub, et isegi pealiskaudsus on teatud mõttes ainult, hmm, pealispinnaline.

Francise ja Marie sõpruse paneb proovile nende ellu ilmuv meesiludus Nicolas, kellesse mõlemad armuvad. Väliselt kreeka jumalat meenutav noormees käitub süütu enesestmõistetavusega, mis on tõesti omane jumalatele, mõnedele väga ilusatele inimestele ja väikestele lastele. Väljaütlemata sõnad tekitavad pinna all pingeid; vaatajal on võimalik jälgida tervet kehakeele aabitsat, grammatikat, tesaurust ja tekstikorpust halva mängu juurde hea näo tegemisest. Ühepoolse kiindumuse ilu, kurbus, koomilisus ja haletsusväärsus.

Film on ilusasti tehtud, kunstipäraselt ja üksjagu edevalt (aga režissöör, stsenarist ja ühe peaosa täitja on ka alles 21aastane). Mind need värvilise valguse ja tšellomuusikaga refräänid ei häirinud. Vahel on kasulik mitte olla palju kinoklassikat näinud — ei hakka segama äratundmishetked, kust üks või teine trikk pärit on. Mõningat kõhklust tekitasid pealiiniga mitteseotud tegelaste mockumentary-stiilis pihtimused, aga eks seda võib nii võtta, et tekst ja illustratsioon või siis hoopis tekst ja kommentaar. Oma tunnetest ei ole mitte kellelegi rääkida (sest see oleks ju like, so totally uncool), vahest ainult anonüümsele filmikaamerale.

Jah, tänapäeva romaanikirjanike ja filmitegijate elu on ikka üksjagu huvitavam kui sada aastat tagasi. Kui kahele soole lisada üheainsa seksuaalse orientatsiooni asemel kaks, kolm või neli, muutub suhtekolmnurkade geomeetria märksa keerukamaks. Võib öelda, et lausa mitteeukleidiliseks. Aga chagrin d’amour, see kestab ikka ja endiselt toute la vie.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: