tavainimene

Puhastab pehmelt ja tõhusalt

Posted in * by tavainimene on 21/10/2010

Mind paneb natuke imestama, et inimesed hurjutavad Sofi Oksast ja tema “Puhastust” selle eest, et eksisteerib võimalus, et keegi peab seda lugu realistlikuks ajalooliseks jutustuseks, mis kajastab ammendavalt ENSV elu kõiki tahke. (Eriti hämmeldav oli Ummelase raevukas reageering Mihhail Lotmani minu meelest süütule soovitusele, et nõukanostalgitsejad võiks püüda mitte ajada segamini totalitaarset režiimi ja oma noorust.)

Eks see ole üks hall ala. Relvataolise esemega ähvardamist loetakse kuriteoks ja kergejõustikukohtuniku stardipüstol on ilmselt tapariista sarnane. Aga roosa täispuhutav mängupüss? Kust see relvataolise-mittetaolise piir jookseb? Fantasöörid ärgu ikka tulgu lugejaid eksitama tegelikkusetaoliste teostega.

Sellega on vist kriips peal ka minu kunagisel filmistsenaariumi-ideel. See oleks olnud umbes selline, et veidi traumeeritud hingeeluga ajakirjanik hakkab töötuks jäänuna kirja panema oma vanatädi traumaatilisi mälestusi ja neid lihvitud kujul jupikaupa avaldama. Mida edasi, seda verdtarretavamaks muutuvad mälestused ja seda sügavamalt peategelane neisse sisse elab. Publik on vaimustuses, kolumnistid kirjutavad, terendab riiklik preemia, võib-olla isegi rahvusvaheline. Kuni õõvamemuaarides hakkavad — esialgu vaevutabatavalt — kostma ebakõlad. Loogilised vastuolud. Usutamatused. Kas väsiva aru sünnitatud varjukujud? Millegi veel hirmsama varjamine? Rahuldamata edevus? Üksiku vanuri soov noore sugulase elujõudu enda läheduses hoida? Või oligi ikka kõik tõepoolest nõnda? Kõik variandid oleks erapooletu vaatleja jaoks ühtviisi võimalikud ja tõendamatud. Aga narratiiv ja retseptsioon on hakanud elama omaenda elu, lumepall on veerema lükatud ja seda peatada tundub võimatu…

Selles loos on kõik sündmused ja tegelased otse loomulikult välja mõeldud ning igasugune võimalik sarnasus reaalsusega puhtalt juhuslik. Ja üleüldse pidasin ma silmas Balkanit. Aga igaks juhuks on parem mitte riskida.

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: