tavainimene

Maha hala!

Posted in * by tavainimene on 26/08/2010

Jüri Kolk nahutab Ekspressis kannatavaid kirjanikke, kes oma nõmedusest sündinud piinu (“julm maailm ei mõista mind, sestap pidin taas end mälukasse jooma ning ärkasin läbipekstu ja täiskustuna rentslis” või “põlgan väikekodanlikku idülli, sestap pidin taas end mälukasse jooma ning ärkasin läbipekstu ja täiskustuna rentslis” ) paberile valavad. Kolgi  sõnul laheneb suurem  osa probleeme, kui keskenduda lahendusele, mitte halamisele: “Kui elu on sitt, tuleb see paremaks muuta; kui naistega ei vea, siis ennast ära pesta ja kammida; kui ikka ei vea, siis kodust väljuda ja püüda mõnega suhelda; kui raha on vähe, siis tasub välja mõelda viis raha teenimiseks; kui jõudu on vähe — minna trenni.”

Aamen selle peale. Ikka suur hulk paberit on mõttetult ära määritud ebaproduktiivse halaga. Võta või nood kolm õde — kui sa tahad Moskvasse, siis istu, tont võtaks, rongi ja sõida Moskvasse.

11 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. e. said, on 26/08/2010 at 15:09

  aa-men

 2. ابن جري said, on 27/08/2010 at 12:10

  مـا راح
  وبعض الغلا متمكنن داخل الـروح =وبعض الغلا باقي ولو راحت ارواح
  وبعض الغلا بلسم تداوى به جـروح =وبعض الغلا يقفي وتبقى له اجـراح

 3. kaarnake said, on 27/08/2010 at 12:34

  see olex väga edasiviiv jah, aga vaata, päris hulgale nn inimestele läheb selline hala ning, ee, nende madalatele tungidele suunat olmekunst premini peale kui nt Jaan Kross või nt noored heliloojad. Seepärast ei ole ma qnagi lugenud nn noorkirjanike menuteoseid – ei koti mind võõrad läbud nohh;)

 4. kaarnake said, on 27/08/2010 at 12:38

  haridus on matsi ära rikkunud, ytleb nyyd mõni kaarnakest tundev isik… aga päris kirjandus peax siiski olema veidi ambitsioonikam või nõudlikum kui lihtsakoeline & lobe tegevuste loetelu, mida dekoreerib mõni pealiskaudne ning abitu kirjeldus.

 5. tavainimene said, on 27/08/2010 at 18:21

  Mulle viirastus Kolki lugedes miskipärast korraks nõukogude kirjandus, kus ei tohtinud olla konflikti hea ja halva, vaid ainult hea ja veel parema vahel.

  Tegelikult võib ju hala ka olla huvitav lugeda, kui see on huvitava inimese oskuslikult kirja pandud hala ja sisaldab vähemalt mingil määral refleksiooni, et lugejal ei tekiks vastupandamatut tungi haarata telefon ja helistada politseisse, kiirabisse ja sotsiaaltöötajatele. Kolgi järgi muidugi mõtlemisvõimeline inimene ei kannata, aga selles ma julgeks kahelda.

  Tegelikult on veel võimalik, et see algne jutt Areenis oli üldse üks huumorijutt. Aga eks minu kommentaari võib ka läbi huumoriprisma vaadata.

  P.S. See araabiakeelne kommentaar teeb mind rahutuks. Kas sõnad “maha”, “hala”, “aamen”, “rong” ja “moskva” moodustavad äkki mingi kahtlustäratava komplekti?

 6. kaarnake said, on 29/08/2010 at 00:01

  see selgitada on kapo töö.

 7. V.A. said, on 30/08/2010 at 09:18

  See araabiakeelne kommentaar on väga dekoratiivne. Kohe huvi tekkis ta vastu. Google Translate tõlgib ta nii:

  “Olen Jerry

  Mis on ammu läinud
  Mõned الغلا Emtemcunnin = jooksul hinge ja mõned isegi hakkas الغلا ülejäänud elu
  Mõned الغلا Balm tervendab oma haavad ja mõned الغلا = Iagafi ja ülejäänud tema haavad”

  Nii et tundub, et Jerry on luuletaja, kes on vist palju kannatanud. Ja kirjutab tegelikult ju omamoodi väga asjakohase kommentaari :)

 8. tavainimene said, on 30/08/2010 at 12:20

  Ohoo! Täitsa põnev. See on nagu mõni lingvistikaolümpiaadi ülesanne. Kahju, et ei tunne ühtegi araabia keele oskajat, kes lüngad täidaks.

 9. Jüri Kolk said, on 01/09/2010 at 11:02

  Andke andeks, kui inimene üle pika aja midagi ajakirjanduses avaldab, siis tekib rumal rahutus mis võib raskematel juhtumitel viia googeldamiseni. Nii juhtus.

  On tiba nõme enda teksti kohta käivatele kommentaaridele vastata, aga ma teen seda siin siiski.

  Tahaks öelda, et mingil põhjusel jäävad minu tekstis paljudele nähtamatuks laused: “Kuigi lugejale võib nii tunduda, ei nõua ma tegelikult selgust, korda ja õnnelikku kolhoosielu kirjeldavaid teoseid. Viriseda võib, paljud tipp- ja täppteosed on täis hästipõhjendatud ja vaimustavat virisemist.”
  Need laused on seal tegelikult olemas.

  Ja ma ei ütle, et mõtlemisvõimeline inimene ei kannata. Muidugi kannatab, aga loodetavasti ei püherda ta iga päev andunult oma kannatustes.

  Selline artikkel jääb paratamatult natuke kallutatuks ja lahmivaks, et midagigi öelda, vastasel korral võiks artikkel välja näha lihtsalt niisugune: “Tegelikult võib muidugi kõigist aru saada.”

 10. e. said, on 01/09/2010 at 11:18

  eks teema on ammu lõpetatud juba, aga mu jaoks võttis mõtte kõige paremini kokku just järgnev lõik:

  Enamik lugusid seisab ju lihtsal skeemil – kangelasel on midagi puudu, ta tahab seda saada, võtab midagi ette, ületab takistusi ning saavutab edu või hukkub. Tänapäeval on üha populaarsem skeem, kus kangelasel on midagi puudu, ta ei võta midagi ette, vaid ainult vingub. Seda nimetatakse siis sügavaks, ühiskonda ja inimhinge põhjani lahkavaks tekstiks.

  … kus on imho ilusasti ka öeldud, et hala, tragöödiat ja kurbust võib olla – ja lausa lademetes, kuulub kunsti ja kirjanduse juurde nagu sool supi sisse, ajast aega nii olnud.
  ainult et, jah, vanasti miskipärast oli tragöödial ja halal sees edasimineku osa…

  (iseasi, kas kirjanikuherra kõike just nii silmas pidas, nagu ma mõistsin)

 11. tavainimene said, on 01/09/2010 at 12:50

  Oh, ega minu irinat-virinat maksa nüüd nii väga tõsiselt võtta. See on rohkem nagu Couplandi knee-jerk irony. Ma ise seda rentsligängstri-kirjandust eriti üldse ei tarbi.

  Aga ju see on ikka mingi ajavaimu väljendus, et “kangelane võtab midagi ette ja üritab ületada takistust; selgub, et selle takistuse asemel on hoopis miski muu; kangelast haarab pööritus, ta karjub, aga keegi ei kuule; temast voorivad läbi uduvine mööda nägudeta inimesed ühesugustes hallides ülikondades”. Ja eks protest sellise soigumise-joigumise vastu ning nõue anda rahvale positiivseid väärtusi sisendavaid teoseid on teiselt poolt ka sellesama aja märk. Nii et ongi nii: tegelikult võib kõigist aru saada.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: