tavainimene

Kapsaaed on üle tee, ületada tuleb see

Posted in * by tavainimene on 16/08/2010

Priit Pullerits ja Evelin Ilves muretsevad rulluisutajate pärast. Teise arvates jäävad neile jalgu autod, esimese arvates jalakäijad. Sel teemal hargnes lühike aga äge diskussioon (igaks juhuks täpsustan, et siiski ilma ülalmainitud prominentide osaluseta), mille käigus ma vajusin mitme sentimeetri jagu kühmu.

Mina olin kogu aeg arvanud, et need nn kergliiklusteed või kergteed on põhimõtteliselt rajatud jalgsi või jalgrattaga tööle-kooli-koju liiklemiseks, et vähendada jalakäijate ja ratturite ohtu jääda maanteel auto alla. Ja et neid teid treenimiseks kasutajad peavad valima kiiruse, mis võimaldab takistust kohates ohutult peatuda. Selgub, et ehei, rattateed/rollerirajad olla mõeldud hoopis sportimise läbi rahva tervislike eluviiside edendamiseks. Liikluseeskiri tunneb ainult sõiduteed, kõnniteed ja jalgrattateed, seega kehtib neile kombiteedele üks teine seadus. Hundiseadus. Caveat ambulator. Väiksema massi ja kiirusega subjekt peab ise olema teraselt valvel, et mitte 40 km/h kihutava spordimürsuga pihta saada — ei tohi kanda kõrvaklappe, ei tohi rääkida telefoniga, ei tohi liikuda põhjendamatult aeglaselt ega sirgjoonest erineva trajektooriga, ei tohi peatuda nina nuuskamiseks ega vastutulijaga vestlemiseks. Neoonvest ja kiiver on asjakohased. Töntsi jalaga vanainimestel ning väikelastel, rääkimata kurtidest, pimedatest, epileptikutest ja daltoonikutest, pole kergteedele lihtsalt asja. Me ei tahaks ju kujutleda olukorda, kus kergteel kohtuvad kaks vastassuundades liikuvat ratastooli ja samal hetkel peab neist mööduma maratoniks valmistuv uisumeister. Rulluiskudel nimelt ei ole pidureid, seega on kõik teised liiklejad kohustatud neile teed andma. Tegelikult ei oleks paha mõte hakata väljastama jalakäijatele kõnnilube, mille saamine eeldab arstliku komisjoni läbimist ning teooria- ja praktikaeksami sooritamist.

Selle koha peal helises telefon, jutt jäi katki ja minu liiklusharidus poolikuks. Jah, seadused jäävad ilmselgelt ajale jalgu. Elektrirulad, segwayd ja jumal teab mis imemasinad veel meie teedele trügivad. Tuleb meelde üks kunagine kolleeg, kes mingil maanteevõrgu  pikaajalise arengukava arutelul demonstratiivselt tund aega haigutas, ja kui siis koosoleku juhataja juba pisut närviliselt küsis, mis ettepanekuid kodanik omalt poolt sooviks teha, teatas kodanik, et “kolmekümne aasta pärast lendavad nagunii kõik inimesed oma isiklike propelleritega.”

Üks vastus

Subscribe to comments with RSS.

  1. nimi said, on 16/08/2010 at 21:55

    Tere, vähemalt Pullerits osaleb enda algatatud teemade diskuteerimises väga ägedalt. http://suusk.blogspot.com all on tema enda kommentaare päris palju.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: