tavainimene

Keelatud rüü

Posted in * by tavainimene on 16/07/2010

Trehvasin üle hulga aja jälle lehti lugema. Heiki Suurkask pahandab Päevalehes Prantsusmaa burkakeelu üle. Tema nördimus selle väidetavalt iidse ja traditsioonilise idamaade ihukatte keelustamise üle oli nii suur, et hetkeks jäi mulle mulje, et seadus on mõeldud kehtima ka väljaspool Prantsusmaad, umbes nii nagu Venemaal on seadus ajaloo võltsijate vastu kogu maailmas. Ei, selgub siiski, et ahistatud on üksnes Prantsusmaa mosleminaised; iraanlannad võivad endiselt kanda seda, mida nad soovivad. Või noh, tegelikult mitte päris, aga nii põhimõtteliselt.

Eks ta ole üks keeruline värk. Ühest küljest mulle tundub ka, et iga inimene võiks tohtida kanda seljas seda, mida ta iganes tahab. Teisest küljest mulle tundub, et prantsusmaalastel peaks olema õigus keelustada oma  riigis kasvõi mulgi kuue (kah ju teatud ideoloogiline sümbol!) kandmine, kui nad peaksid seda mingil põhjusel vajalikuks pidama. Argument “ärme ärrita neid, muidu nad muutuvad vägivaldseks” on ehk mõistlik õllepoe ümber mörisejatest möödudes, aga suurte sotsiaalsete gruppide suhtluses on see kuidagi nagu tupiktee.

Koha kättenäitamisena see seadus paratamatult siiski mõjub. Argumendid naiste kodanikuõiguste/isikuvabaduste või ühiskondliku turvalisuse kaitseks tunduvad teoreetiliselt õiged aga ikka kuidagi õõnsad. Umbes nagu see Pronkssõduri teisaldamise (mis minu meelest oli iseenesest õige samm) aegne jutt, et trollipeatuse lähedus ei võimalda langenutele hauarahu.

Belglased on olnud kavalamad ja sõnastanud oma seaduse nii, et avalikes kohtades on keelatud igasugused nägu varjavad keha- ja peakatted — ikka ja ainult turvalisus, ei midagi islamivastast. Ilmselt kehtib see keeld siis ka leinalooriga daamikübarate suhtes ning kombinatsioonile suurtest päikeseprillidest gripimaski, nokatsmütsi ja kapuutsiga. Ainus mööndus tehakse jõuluvanale, ehkki — mida kõike selle punase mantli alla peita annab…

Eks näis, kuidas Prantsusmaal vähemus enamusepoolsele musklite näitamisele reageerib — kas tulevad “burkaööd” või mitte. Ma ise kalduks ennustama, et see seadus läheb mingil formaalsel põhjusel tühistamisele ja vaidlused jäävad kestma veel pikaks ajaks. Et kas burka on ikka üldse õige islami traditsioon või hoopis fundamentalistide uusaegne leiutis. Ja kas selle keelamine annab vagadele mosleminaistele vabadust juurde või vangistab nad sootuks koduseinte vahele.   

Tjah, täielik riietumisvabadus jääb vist nagunii üksnes liberaalide unistuseks. Kui mõni õpetaja ilmuks kuumal maipäeval klassi ette lilleliste bermuudapükste ja kuldse nabatopiga, ootaks teda tõenäoliselt ees vestlus direktoriga. Ja nõnda edasi. Aga mis burkasse puutub, siis mõnel eriliselt loppisnäolisel ja ludujuukselisel hommikul peeglis ja riidekapis valitseva Suure Depressiooniga silmitsi seistes on käinud küll peast läbi, et vahest see polekski nii väga halb mõte.

Advertisements

14 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. Rents said, on 16/07/2010 at 20:47

  Ma mõtlen selles olukorras ikka sellele, et kui eurooplased hakkaksid mässama selle vastu, et nad Iraanis miniseeliku ja rinnahoidja väel ringi ei tohi käia – me peaksime selliseid inimesi matsideks ju. Ja selline austus teise maa kultuuri vastu võiks kahepoolne olla.

  • tavainimene said, on 16/07/2010 at 21:14

   “Aga teie ju püüate oma mandunud Lääne massikultuuri ja moraalitut uskmatust meile igal muul moel peale suruda ja meie elulaadi halvustada.”
   “Aga teil ju ei ole usku, mis käsiks kanda miniseelikut. Ja kui olekski, siis oleks see nagunii väärusk.”
   “Paljastav riietus mõjub instinktidele provotseerivalt, varjav riietus ei saa kedagi ärritada.”
   “Varjav riietus kaitseb naise väärikust; me ei taha lasta oma naisi muutuda lihatükkideks ja seksiobjektideks nagu see Läänes on juhtunud — nagu te isegi kahetsedes tunnistate.”

 2. kaarnake said, on 16/07/2010 at 22:18

  muistsetel aegadel on ka eestis kyll & mitte vähe kantud burka-sarnaseid esemeid, st igasugu sallid, sõbad, ylevisked olid kõigil igapäises kasutuses. Praegu, kui inimest hinnatakse põhiliselt “seksikas/mitteseksikas” skaalas, ei kiputa ruumikate kehakatete hyvesid tunnistama…
  Friigina mõtlen, et kyll olex tekstiilitootjatel kuldne põli, alates burkadisaineritest kuni õmblejate-tikkijate-helmestajateni välja. Nabasärki jõuab osta iga rott, aga korralikku tykki kangast nt teie meiega?;)

 3. thela said, on 16/07/2010 at 22:55

  Burka on asi, mida ma täieliku mittemoslimina olen idamaadest kaasa toonud, Kohutavalt mõnus, palavaga jahe, külmaga soe riideese. Ja ma kujutan ette, et maades, kus see on tavapärane riideese, on see parim asi kanda, Ei ärata kellegi tülikat tähelepanu, ajad vaikselt oma asjaajamisi selle telgi all.
  Olen Suurkasege nõus sel määral, et mis siis jägmiseks. Keelame rinnahoidja või midagi muud. Või kehtestame midagi pioneerivormilaadset. Et kes nabatoppi ei kanna, on potentsiaalne terrorist, See, et ta võib lihtsalt olla seitsmekümneaastane ja oma usku, ei lähe arvesse.

 4. notsu said, on 18/07/2010 at 20:55

  Ma näen selle juures kõige suurema probleemina just seda varianti, et meespere paneb varem burkat kandnud naispere koju luku taha. Siis on lugu selline, et seadust küll nagu täidetaks, aga tegelik tulemus on nende naiste ühiskonnast isoleerimine, mis ei olnud arvatavasti asja algne mõte.

  • notsu said, on 19/07/2010 at 11:29

   … ja isoleerimine tähendab ka nende süvenevat teadmatust ühiskonnast, kus nad elavad; ja kuna nende laste esimese ringi kasvatus ja õpetus tuleb nendesamade naiste käest, siis ähvardab see toota rohkem fundakaid.

 5. kaarnake said, on 20/07/2010 at 14:55

  lgp Notsu, se ongi asja kõige teravam lisaprobleem – teatud yhiskonnagrupi yhiskonnast eraldamine. Burka on vaid ajend, usk on ainult pealiskaudne põhjendus, et selle varjus teatud vägivaldseid kombeid jätkata ning õigustada.

 6. notsu said, on 21/07/2010 at 22:23

  Seda niikuinii, eks neid väliseid põhjendusi leia ikka, kui on hirmus tahtmine vägivaldne olla. Aga iseenesest huvitav, mis õieti seadusandjate point oli – kas nad tahtsid tõesti burkakandjaid ühiskonda integreerida (ja selle saavutamine on minu arust eeltoodud põhjusel kahtlane) või mõtlesid lihtsalt, et peediks neid natuke, mis nad siis on imelikud. Igatahes tundub, et oli see põhjus, mis ta oli, tulemus on pigem teine kui esimene.

 7. kaarnake said, on 22/07/2010 at 13:55

  Eee… vaata, päris palju lollakaid seadusi, kyll heade soovide sildi all, on tehtud valimiste ähvardavas läheduses. Et näidata rahvale, kuidas Meie teda ikka armastame ja hoolitseme. Nn burkaseadus ilmselt on valge põliselanikkonna häälte pyydmiseks kontekstis “me tagame inimõigusi ja ehitame nii õiglase maailma, et päikegi nutab rõõmust”. Sest (moslemi) immigrantidega parlamendiliikmed ei puutu iial reaalis kokku ega kujuta ette, mis nende kogukonnas toimub.
  Põmst sama, mis meie maal, eriti Edgargorodis synnib.

 8. notsu said, on 23/07/2010 at 23:22

  või veel hullem, hoopis selle valijasegmendi püüdmiseks, kes läheb leili lubaduste peale stiilis “tiblad välja” või õigemini selle kohaliku ekvivalendi peale.

 9. zeeta said, on 01/08/2010 at 08:36

  aga teate ka, et Prantsusmaa, eriti Pariis on jubedalt ära solgitud. Iga kuramuse roju teeb seal nida tahab ja kõik see kokku ei ole enam sugugi kena. mina arvan, et igal riigil peaks olema mitte ainult õigus vaid ka kohustus kehtestada seadusi oma maa ja inimeste huvides. mulle nt ei meeldi, et venemaa v euroliit kehtestab meile siin sundseadusi. ma ei tunne ennas niimoodi koduselt.

 10. Rents said, on 02/08/2010 at 09:38

  Ei tasu unustada, et Prantsusmaa ja Inglismaa koristavad lihtsalt omaenese raske töö vilju – ei maksa anastada võõraid maid, kui hiljem neid inimesi oma riigis näha ei taha.

 11. nodsu said, on 02/08/2010 at 15:05

  Ja eks omal ajal tegid nad neil võõrastel maadel, mis tahtsid, vähe sellest, kehtestasid seal sundseadusi.

  Sedasi võttes – mida tähendab impeeriumi puhul “oma maa” ja “omad inimesed”, kelle huvides tegutseda?

 12. nodsu said, on 02/08/2010 at 15:08

  … rääkimata sellest, et isegi kui defineerida “oma inimesed” kitsalt keskklassi valge prantslasena, jääb ikkagi küsimus, kas burkakeeld neid kaitseb. Juhul, kui see peaks isolatsiooni kaudu ekstremiste juurde tootma, ei kaitse ju, vastupidi, ohustab.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: