tavainimene

Leiba ja tsirkust

Posted in * by tavainimene on 20/06/2010

Laupäev oli vihmane, seega vaatasime telekast rootslaste rojaalse mesalliansi ametlikku vormistamist. Üldise arvamuse kohaselt need kedrid, kardtressid, lampassid, sulgedega kiivrid ja kolmnurksed kübarad olid “nagu nii 18. sajand”. Kroonitud peakesi ja neid ehtivaid juveele oli iseenesest muidugi tore vaadata. Monarhia on eurooplaste Hollywood.

Selline sümboolne sõu-kuningas võiks ju tegelikult Eestil ka olla, aga siis kindlasti mitte nonde igavate vana Euroopa siniverelistega samast mahakäivast liinist ja stiilist. Meie kuningas peaks istuma tammepuust nikerdatud troonil keset võimast palktaret, kus tema seljatagust turvaks karuodade ja ogaliste nuiadega relvastatud vägimeeste malev. Kui aga kuningatütar jõuaks meheleminekuikka, siis kuulutataks üle seitsme maa ja mere, et kõik heast perest terved noormehed on oodatud Maavalda, kus neid ootavad ees mitmesugused jõu- ja mõistusekatsumised. “Kuningatütar otsib kaasat” — teleõiguste müügirahast saaks kogu kuningriigi vaestel kõhu täis sööta. Kuningliku pulmapeo tarvis aetaks vardasse tosin härga ning Virust Võruni kutsutaks kohale parimad kaasitajad, kes kolm ööd-päeva noorpaari toredust veatus regivärsis ülistavad. Igal juhul positively surprising.

14 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. kaarnake said, on 20/06/2010 at 21:44

  kaitse see idee!
  nyyd jääb vaid see pisiasi – kes saab olema Eesti kunn?

 2. tavainimene said, on 21/06/2010 at 06:06

  No kunn tuleks ka valida katsetega — naisekandmine, leilivõtmine, metssea paljaste kätega kinni püüdmine, kaerajaani tantsimine, mõistatuste mõistatamine jms.

  • Ramloff said, on 21/06/2010 at 08:29

   Ahsoo, et eesti kunn oleks ikka võimailikult primitiivne jõmm ;)

  • tavainimene said, on 21/06/2010 at 08:54

   Noh, kuivõrd tal sisulist valitsemisvastutust ei ole, siis saalomonlikku tarkust nõuda oleks vast liiast. Ülekvalifitseeritud kuningas võiks hakata tarbetuid intriige sepitsema. Kuuldavasti pole Rootsi vastne prints ka elus ühtki raamatut läbi lugenud :)

 3. tavainimene said, on 21/06/2010 at 11:03

  Mis puutub liiga jõmlikku kuningakuvandisse, siis tegelikult — vaadakem, millega mittekroonitud riigipead avalikkuse ees feimi koguvad. Kindlasti mitte viiulimängu, lilleseade ja analüütilise filosoofia alaste traktaatide kirjutamisega. Pigem ikka naisi tagumikust krabades või maikaväel Suure Kalaga poseerides. Me oleme ahvikari…

  Muide, Putini džuudo-eputamise peale tuli ühel mu tuttaval mõte, et Eesti presidendiks peaks panema Marko Luhamaa. Puhtalt kiusu pärast.

 4. V.A. said, on 21/06/2010 at 20:52

  18. sajand see vist siiski ei olnud …

  Aga mina mõtlesin, et miks peaksid moodsad kroonprintsid ja -printsessid (kes nagunii on juba mitmel pool Euroopas vanadest kommetest väga söakalt lahti öelnud, seisuste müürid murdnud, klaasseinad purustanud ja omale vabadused kätte võidelnud, sõlmides nüüd suhteid ikka pigem südame sunnil, mitte mingitel külmadel kaalutlustel) õigupoolest üldse enam abielluma. Elagu niisama koos, seriaalses monogaamias jne, kui soovivad, ja kasvatagu siit ja sealt pärit lapsi (kui soovivad), või kassi vm. Kahtlemata oleks see veelgi tükk maad rahvalikum. Tõsi küll, suur pulmapidu, mida ka rahvusvaheliselt üle kantakse, jääks siis ära. Ja troonijärglus tekitaks pisut peamurdmist. Aga noh … Ei, ma ei ütle midagi. Ja vahva pidu oli. Mõjus väga autentselt.

  • tavainimene said, on 22/06/2010 at 06:07

   Noh, 19. sajandi esimene veerand.

   Jah, tänapäeva muinasjutud ei lõpe enam mitte “ja nad elasid õnnelikult kuni oma elupäevade lõpuni”, vaid “ja nad elasid mõnda aega õnnelikult, aga siis kasvasid lahku, kolisid eraldi, pidasid kurnavat kohtuvaidlust laste hooldusõiguse üle, elasid hiljem mitme erineva elukaaslasega ja lõpetasid oma päevad eri maailmajagudes asuvates vanadekodudes”.

   Abielu on mõistagi patriarhaalne igand. Huvitav, et Rootsi kirik sellele tähelepanu ei juhtinud. (Kui ma kuulsin nende seisukohta Victoria altari ette viimise küsimuses, naersin nii, et pillasin leemekulbi peost ja näputöö põlvedelt.)

 5. kaarnake said, on 21/06/2010 at 22:26

  mis jõmlusse puutub, siis vanade eestlaste mõistatused olid mõnes mõttes metafooride kõrgpilotaazh – kes meist suudab sekundiga vastata kysimusele: Kits laudas, habe väljas (kydev ahi ja suits) või: Ymber ilma ulatuvad, ymber pea ei ulatu (silmad) vms?
  Samuti eeldab metssea paljakäsi kinnipyydmine häid teadmisi looma kommetest, anatoomiast, iseloomust, seadusandlusest.
  Naisekandmine eeldab raskejõustikualaste võtete head tundmist.
  Nii et mingil toorel jõmmil või yhekylgselt tampinud madalama liiga sportlasel pole Maavalla Pealiku valimisel ukse taga kraapida mõtet.

  • tavainimene said, on 22/06/2010 at 06:10

   Huvitav, kas läbi aegade on üldse olnud ühtki inimest, kes on suutnud vastuse mõistatusele “kits laudas, habe väljas” välja nuputada?

 6. V.A. said, on 22/06/2010 at 11:17

  Ciceros, ühes saksa poliitilises ajakirjas, arutati kunagi uue machismo üle Euroopa riigijuhtide hulgas, selle praaliva stiili üle, mis näikse mõnel pool populaarsust koguvat: Berlusconi, Sarkozy, Putin ja vast veel mõni. Lõbus seos oli see, et need kolm poliitjõmmi (Politlümmel — nagu neid nimetati) on esile kerkinud just maades, kus monarhia on omal ajal radikaalselt ja õige veriselt likvideeritnud, aga kus huvi “kuninga ihu” vastu on nähtavasti endiselt väga suur. Segadust tekitab vaid küsimus, milline peaks üldse olema uuemal ajal karismaatiline meesliider, mis nägu ja mis tegu. Konkureeritakse küll vaat et meeleheitlikult Pittide ja Clooneyde ja Rambodega, aga tulemus on pigem pentsik, vähemalt väljastvaataja jaoks.

  Ja nüüd see verivärske Västergötlandi hertsog, kes, tõsi küll, Rootsis muidugi erilist poliitilist rolli ei mängi ega ilmselt hakkagi mängima, aga on vähemalt kroonitud peade seltskonnas uus nähtus ja kvaliteet. Kuid ega tea, võib-olla saab endisest maapoisist ja kulturismitreenerist veel parkettidel asja. Igatahes teeb ta Victorial tuju heaks, “paneb ta naerma”, nagu Victoria kinnitanud on. Ja see kõlab ju nagu üks vana ja tuntud muinasjutt.

 7. notsu said, on 23/06/2010 at 02:09

  Ee, Itaalias käis monarhia likvideerimine rohkem ikka juriidiliselt kui verelendamisega.

  • V.A. said, on 23/06/2010 at 07:40

   Sul on loomulikult õigus. Ainult et raske on kirjutada ruttu, tihedalt, üldistavalt ja ühtlasi detailselt ja erisusi kohaselt silmas pidades. Ja see veri polnudki siin nii väga tähtis. Aga eks ta mu teksti muutis veidi dramaatilisemaks. Ilusat jaanipäeva!

  • V.A. said, on 23/06/2010 at 07:51

   P.S. Eks likvideeriti monarhia ka Saksamaal. Ja üsna pea pärast seda olid ka kohalikud poliitjõmmid platsis. Pärast 2. ms lõppu ollakse sellise seltskonna esilekerkimise suhtes Saksamaal eriti ettevaatlikud. Mine tea, võib-olla on väljaspool Saksamaad enesekriitikat vähem.

 8. tavainimene said, on 28/06/2010 at 23:45

  Berlusconi, Sarkozy ja Putin — see sunnib nagu iseenesest püstitama hüpoteesi, et jõmmitsemisel on midagi pistmist lühikese kasvuga.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: