tavainimene

Tarbetud tarvikud

Posted in * by tavainimene on 18/06/2010

Lugesin kokku — mul on 18 toalille. Ühtki neist pole ma ise ostnud, kõik nad on rohkem või vähem imelike elujuhtumiste käigus kuidagi tekkinud. Mõned neist ei ole ausalt öeldes isegi eriti ilusad, aga mul pole südant neid ära visata. Kuna läheneb suvepuhkus, kerkib taas iga-aastane probleem kastmisega.

Olin juba ükskord varem mingis kataloogis märganud “automaatkastjaid” – paarikümne sentimeetri pikkuseid plastmassist koonusekujulisi korke, mis pannakse veepudeli otsa. Koonus torgatakse mulda ja selles olevate aukude kaudu tilgub vesi pudelist potti. Kõlab mõistlikult. Tänavu tellisin siis ühe kuuese komplekti ära. Nii. Valasin pooleteiseliitrise pudeli vett täis ja panin korgi peale. Keerasin prooviks tagurpidi. Neljast augukesest voolas välja lõbus fontään. Mõtlesin, et ju ikka selle vidina disainijad teadsid, mida nad teevad, ja suskasin kastmismasina lillepotti. Ja läksin muid asju ajama.

Ütleme nii, et kui mul oleks mõni lill, mis neelab ööpäevas ämbri vett, ja kui ma peaksin ta paariks tunniks omapead jätma, siis oleksin ma vastse ostuga tõesti omadega mäel. Pooleteiseliitrine pudel oli kahe tunniga tilgatumaks jooksnud ja kunstipäraselt kortsu tõmbunud.

Kuivatasin põranda ära ja asusin eksperimenteerima. Kleepisin kolm auku toruteibiga kinni ja jätsin ainult ühe lahti. Veevool oli ikka liiga kiire. Siis kleepisin kõik augud kinni ja tegin teibisse nõelaga imepeenikese augu. Esimese katsepoti juures tundus see lahendus täitsa toimivat, teise juures tekkis ikka kiiresti ülekastmine. Võib-olla sõltub asi sellest, kas mõni sobiva kujuga liivatera satub augu ette või mitte. Võib-olla on asi poti suuruses, mulla koostises, õhurõhus, pudeli materjalis, korgi tiheduses, teibi pinges või veel milleski. Igatahes on mu mõistus enam-vähem otsas.

Füüsikast, millega ma pole kunagi sinasõber olnud, mäletan ähmaselt midagi sellist, et vette asetatud kehale mõjub üleslükkejõud, mis on võrdne keha vees oleva osa ruumalale vastava veekoguse kaaluga. (Või umbes nii.) Mingi värk oli veel torude ja kaussidega, kus mõjus õhurõhk. Ja need basseinid, kus vesi voolas kolme kraani kaudu sisse ja kahe kaudu välja (täiuslik uputuse retsept, kui te minu käest küsiksite). Koolis teada ma sain, mida taipas kord vannis Archimedes… Aga kuidas oma lilli kuivamisest säästa — ei tea. Mingi nõks olevat selline, et poti põhjas olevast august tuleb sisse toppida villased lõngad, mille teine ots ulatub veeämbrisse. Aga ma tõesti lootsin pääseda lihtsama lahendusega.

4 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. M said, on 18/06/2010 at 23:45

  Kui neid lilli just üüratu hulk pole, siis – olen katsetanud ka sellist valemit, et panna lillepotid vanni ja lasta vannipõhja vett. Tulemit ausalt-öeldes enam ei mäleta, vist midagi läks kaotsi ka. Aga noh, mittemillegist ikka parem.

 2. kaarnake said, on 19/06/2010 at 15:51

  Kõige taga on probleem sellega, et vesi paneb taimedest lehtede kaudu minema. Ei aita siin mõttetu lõngajuppidega pusimine, ei mõttetult kallid ja sisuliselt nng loogiliselt kasutud mikrokiudkangad, kummalised ning ebapädevad vidinad jne jne. Seega ma soovitan panna taimed vanni, kasta ning siis kilega kinni katta. Tekib suletud ruum, kus nö kontrollitud keskkond, sh kõrge õhuniiskus hoavad taime lehed ilusti OK, kui mullas vett vähevõitu kipub jääma.

  • tavainimene said, on 20/06/2010 at 16:02

   Mõte muidu hea, aga kui ma mõtlen oma (mõnede) lillede suuruse peale, siis läheks mul vaja mitte niivõrd vanni kui üht tublit basseini ja kilemaja :)

 3. kaarnake said, on 20/06/2010 at 21:50

  no siis tuleb see palm kilesse mässida, jalad pesukausis, ja nii iga puu eraldi. Kui sul neid just, ee, 30 või rohkem pole, irw.
  TEAN, mida te tunnete. Ka mõned minu taimed ei mahu pisikese nunnu toalille nimetuse alla.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: