tavainimene

Mitte et ma ei hooliks

Posted in * by tavainimene on 24/05/2010

28. mail kutsutakse naisi üles kandma jalas teksapükse ja rinnas roosat linti — see aitavat rinnavähi vastu. Jälle midagi uut. Ma olen küll kuulnud, et valutavate liigeste ümber soovitatakse siduda punane villane lõng ning roosihaiguse vastu aitavat sinine suhkrupaber, no miks siis mitte ka teksa ja roosa paelake.

Ei, see pole tõesti teema, mille üle ilkuda. Mulle lihtsalt tuli meelde, millist põrguvaeva nägi üks riskigruppi kuuluja, olles kuulnud tuttava hiljutisest operatsioonist ning püüdes endale mammograafia aega broneerida. Selgus, et uuringut tehakse ainult Tallinnas ja Tartus ning ainult tööaegadel. Vaba päeva ei saa. Maksis see teenus ka kenakese kopika. Lõpuks lõigi muretseja käega. Ehk ei juhtu. Või kui juhtub, eks see siis ole saatus.

Selgub, et sellel teksapüksiaktsioonil on tegelikult ratsionaalne tagapõhi. Ühe Ameerika püksivabriku töötajad olid algatanud kampaania, et igaüks neist annetab viis dollarit rinnavähi vastu võitlemiseks ning tasuks võivad nad aastas ühel reedel tööle tulla teksapükstes tavapärase kontorikostüümi asemel. Eesti versioonis langeb annetus ära, kantakse lihtsalt džiine — näitamaks oma suhtumist. Püüame kollimaskidega põuavaimusid minema peletada või nii. Aga ülejäänud aasta loodame, et ehk ei juhtu.

Ah ei, siiski, toimub heategevuslik kontsert, koogimüük ja teksapükste moedemonstratsioon. Staarid on kaasatud. Oh aeg, oh aeg. Ma saan ühe ajuosaga aru, et tänapäeval teisiti ei saa, aga teine poolkera ahastab, et see turunduslik tingeltangel on ikka kuidagi nii kohutavalt… märgist mööda. Kas oleks mingi võimalus annetada viis eurot otse kuhugi, kus see aitaks realselt kaasa, et rinnauuringuid tehtaks ka õhtuti ja nädalavahetustel? Ja et need, kes töötavad mitte kontoris vaid tsehhis ja kannavad teksapükse iga päev, saaksid aasta või kahe tagant vaba reede mammoloogi külastamiseks?

4 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. Hundi ulg said, on 24/05/2010 at 21:23

  Meesinimesena jääb mulle mõistatuseks, miks selles kampaanias kutsutakse osalema ainult naisi? Miks need teksapüksid ikkagi olulised on? Kui loen veel, et roosasid lindikesi saab hankida muuhulgas ostes AVON tooteid, siis…

  Oleks ju igavesti vahva kui mingil päeval MEHED paneksid endale justnimelt roosa lindikese külge, näitamaks, et muretsevad oma naiste, tüdruksõprade, emade, õdede ja tütarde pärast.
  Mina isiklikult küll muretsen. Alates ajast, tublilt üle kolmekümne aasta tagasi, kui mu ema rinnavähk muutus ravimatuks. Aga ka selle pärast, et vähkkasvaja on ka muidu minu jaoks aktuaalne teema.

 2. tavainimene said, on 25/05/2010 at 09:08

  Aga näib, et enamiku meeste jaoks on naistehaiguste olemasolu ja veel nende pärast muretsemise tunnistamine mitmel erineval põhjusel tabu. Umbes et “kuidas ma saaksin veel näha rinnas erootilist objekti, kui ma peaksin mõtlema seda ähvardavatele pahaloomulistele rakkudele” või siis “naiste probleemidega tegelevad miljon asutust ja organisatsiooni, aga mehed võivad rahumeeli kümme aastat varem maha surra ja see ei huvita kedagi”.

 3. kaarnake said, on 25/05/2010 at 21:18

  Mõlemad mööda.
  Inimesed, kes vastassoo esindajaid hindavad vaid nende tarbimisväärtuse järgi, soovivad tarbida ning omada võimalikult probleemivabu isendeid. Vastassoole iseloomulike haiguste kandjad elimineeritakse emotsionaalselt. See hoolimatus ning tugevamatele õiguse & eeliste andmine on patriarhaadi pärand.

 4. tavainimene said, on 26/05/2010 at 07:32

  Amen, sistah :)


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: