tavainimene

Maga kiiremini

Posted in * by tavainimene on 12/05/2010

Kakskümmend aastat tagasi oli Valga raudteekatedraalis veel lumivalgete laudlinade ja tärgeldatud salvrättidega restoran. Tagumises ootesaalis oli leheputka, kus müüdi lisaks ajakirjandusele ka kirjatarbeid ja reisijale vajalikku pudipadi. Esimeses ooteruumis oli kiosk, kus müüdi limonaadi ja saiakesi. Kõigepealt kadus restoran. Siis suleti tagumine ooteruum, täpsemalt tekkis sinna mööblipood. Lehekiosk kolis õue. Nüüd seisab selle suletud luugil silt “Müüa”. Saialett töötas veel üsna hiljutise ajani. Läinud seegi. Kadunud on vahepeal ooteruumi siginenud putka, kus müüdi venekeelseid kriminulle, kassikullast ehteid ja kosmeetikat. Ka mööblipood on välja kolinud. Ainsad moodsa elu välised märgid on mingi puuteekraaniga stend ja selle kohal plakatil rippuv armastatud popiveteran, kes annab teada, et Eesti läheb üle digilevile. Maja ees sekundeerib neile tulikollane silt, mis kolmes keeles reisijaid perroonile juhatab.

Tapal on samasuguse katedraali aknad laudadega kinni löödud, Tartu jandist ei taha rääkima hakatagi. Eks nad ole kallid ülal pidada, kütta ja koristada; rongi oodata võib ju ka lihtsas varjualuses.

Ammusel ajal oli suuremates raudteejaamades üks isevärki masin — puuteekraaniga infokioski kauge eellane. Kuidagiviisi sai seal valida alg- ja lõppjaama nime ning masin lappas siis sulle vurinal ette sõiduplaani. Kasvõi Valgast Vladivostokki, sõiduaeg vast mituteist päeva, ümberistumised seal ja seal. Küll mulle meeldis selle masinaga mängida. Eks tol ajal oli vaja suuri jaamu, kus impeeriumi ühest otsast teise reisivad ümberistujad saaksid rongi oodates oma kohvrite ja korvide keskel tukkuda, pirukat näsida ja paberosse osta. Aga impeerium sai lüüa ja raudtejaamade saatus on tühjus. 

3 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. kaarnake said, on 12/05/2010 at 13:55

  bensiiniõgardist autole eelistaxin iga kell rongi. Soovitused “sõida bussiga”-stiilis saadan kiirelt puu taha – kui inimene pole enam tudeng, kelle ainsaks kaasaskantavaks varanduseks ongi konspekt ja läppär, vaid tavaline inimene, siis on tal ju ka kotte, kaste, pampe, lapsi & loomi vedada, ning neid ei topi teps mitte puhtasse ning kitsukesse eurobussi. Sestap – kas rong, või siis hammaste kirinal ning bensiinihinda kirudes oma auto.
  Muide, raudtee elab ning õitseb. Reisijad on kadunud, sest inimeste vedu on tehtud ebamugavaks ning enamusele vähe sobivaks (peatused, sõiduajad jne). Raudteed õitsetab inimestele sõitmise tarbeks bensiini vedamine. Ebaotstarbekuse poeesia.

 2. tavainimene said, on 12/05/2010 at 14:59

  Õige ta on. Aga eks need reisirongid õgi ka naftatooteid omajagu.

 3. sol said, on 12/05/2010 at 23:08

  Raudteejaamad olid ööpäev läbi lahti ja kui ei olnud kuskile minna, võis seal pingil tukkudes öö mööda saata.
  Ning jaamarestoranid olid kõikjal väga popid.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: