tavainimene

Tomatoloogia

Posted in * by tavainimene on 20/04/2010

Sellele, kes otsis fraasi “tomatitaimede kasvatamine”, on mul ainult üks sõna: ära. Kõigepealt nad ei tule üles, siis nad venivad välja, siis nad kuivavad ära, siis sa kastad nad üle, siis paakub muld kõvaks, siis saavad nad tuuletõmbust ja lõpuks paneb järelejäänud kiduravõitu haljasmassi tänulikult nahka kedriklest, kelle puhul väidetavalt ainus toimiv tõrjevahend on napalm.

Ma olen oma aknalaua-aiandusele (potid, muld, seemned, valgusti jne) kulutanud summa, mille eest saaks hooajal vähemalt kartulikotitäie parimaid tomateid. Tulemus — küsitava teadusliku väärtusega tõdemus, et kahjuritele maitseb kõige paremini “Terma”. Kõige suuremaks jõudis kasvada “Rumba”.

Tomatitaimede kasvatamist soovitan ainult lastele õpetliku kooliprojektina. Majandusõpetuse raames. Teema all “Milles seisneb tööjaotuse progressiivne olemus”. Ehk siis kingsepad tallutagu kingi ja müürsepad ladugu müüri. Ja taimekasvatajad kasvatagu taimi.

Varsti tulevad kindlasti poliitikud jälle välja mõttega, et vaestele inimestele peaks jagama aiamaad juurikate kasvatamiseks. Ma naeran juba ette.

9 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. ieska said, on 20/04/2010 at 20:49

  Mkõõõ, see ei lähe mitte, et vaestele aiamaa, vaestelt tuleb viimanegi enese ise aitamise võimalus käest ära võtta, maa rämedalt maksustada, palka vähendada, 10kesi kuuri majutada ja hakata neile söögi pähe saepuru müüma.
  Kassasaad, vaesed EI TOHI ennast ise ära elatada mingi potipõllumajandusega, sest kes teenib siis KASUMI ? Kes ah? Kuidas saab siis toidu vahendamise pealt rämedalt nutsu kokku lükata?

 2. tavainimene said, on 21/04/2010 at 05:09

  Aa, kuule, sellest vaatenurgast, jah. Las vaesed ostavad endale labida, hargi, reha, kõpla, kastekannu, seemned, kapsaussimürgid jne pluss korra nädalas bussipiletid aiamaale ja tagasi. No ja kõik see hoiustamise-hoidistamise värk. Mis siis, et selle raha eest saaks turult terve tonni juurikaid — kaubandust vaja ju elavdada. Aiavilja peab kogemusteta potipõllumees nagunii lõpuks kah raha eest ostma.

  • ieska said, on 21/04/2010 at 09:15

   Õigus jah, vaesed elavad meil ju ainult linnas, kunagised kolhoosikeskused on ju maha jäetud ja lammutatud, õigus-õigus ning neil tänapäeva vaestel pole ju tõesti mingeid rehasid ja kõplaid, tegelt pole nad selliseid asju kunagi näinudki.
   Las nad raiped rügavad ikka miinimumpalga eest suures linnas ning maksavad selle olematu teenistuse parem kellelegi rämedaks üüriks ja Poola seakartulikasvatajale. Mitmeid kordi odavam on seda rahvarämpsu nii pidada tõesti.
   Inimene ei tohi end ise ära elatada, sest keegi ei teeni siis kasumit, ja mis saab nii veel skp-st ja see oleks tõesti kurjast kui mõnesse vanasse kolhoosikeskusesse anda tasuta korter ja maa, et end ise üleval pidada.
   Nii ei lähe jah mitte. Parem anda ikka kala.
   ja igal juhul tuleb igasugused taimekasvatamise ja muud isetegevuse alused kooliprogrammist välja jätta.
   Kus selle kahju ots kui vaene peaks ise hakkama saama, ikka riigi ja kaasinimeste tissi otsas rippugu, nii saab teda rohkem manipuleerida ka

   :)
   :):):)

  • tavainimene said, on 21/04/2010 at 10:03

   Kolhoosikeskustes on need aiamaad enamasti juba olemas. Aga üldiselt ei ole mul sellesse naturaalmajanduslikku idüllisse erilist usku ja kui ma loen soovitusi hättasattunud peredele stiilis “võtke lehm”, siis ma vangutan pead nii kõvasti, et kael jääb valusaks. Lehm on kulukas lemmikloom.

  • ieska said, on 21/04/2010 at 13:24

   Ma ei julgeks ka lubada, et see naturaalmajandus rämedalt idülliline välja kukuks, aga ma olen üsna kehvasti motiveeritud uskuma ka seda, et pidev suude ja silmade humanitaarabi korras puru täis ajamine stiilis, et riik tuleb appi ja sotsiaalne sidusus ja solidaaarsus, neid elatusmiinimumi piiril vaakujaid kuidagi edasi aitab.

 3. Hundi ulg said, on 21/04/2010 at 07:34

  Minu tomatid on hetkel väljavenimise staadiumis, ootan kuivamist ja sellele järgnevat.

  P.S. Lisaks on mul hirmkallis eritellimusel kasvuhoone, mille maksumusest saaksin osta niipalju tomateid, et jätkuks veel lastelastelegi vanaduspõlveks.

  • tavainimene said, on 21/04/2010 at 08:50

   Nii palju siis majandussubjektide ratsionaalsest käitumisest :)
   Ükskord ma rehkendasin kokku, mis meil maal kasvavate kartulite omahinnaks tuleb. No ikka ulme — paki või iga mugul eraldi siidpaberisse. Kusjuures söögikartuli ostan ma lõppkukkuvõttes nagunii poest või turult, sest käe otsas ei jõua seda linna vedada ja suuri koguseid pole kuskil hoida. Ainult suur rõõm kontaktist mullaga. Nagu filmis “Mees ilma minevikuta”, kus peategelane kasvatas kastis kolme kartulitaime ja ütles uhkelt: “Meie, põllumehed.”

 4. Indigoaalane said, on 21/04/2010 at 08:10

  Huvitav, et mul ka pole kätt taimede peale ja sellest hoolimata üritan ma igal kevadel uuesti… et jälle nentida. Maasikas vaid õitseb kenasti. Murulaugud-tillid jms venib välja kuivab ära.
  Ainuke, mis mul on õnnestunud, on tomat. Kahjuks ei tea mis sort. Ostan lihtsalt kõige kenama taime:)
  Mulle meeldiks siia lõppu panna soovitus mulla happesusest jm teguritest, aga kahjuks pole aimugi. Ju Sa pole tomatiinimene ja mina olen :)

  • tavainimene said, on 21/04/2010 at 08:54

   No “taim peenras” staadiumist alates mul ikka üldiselt õnnestub enam-vähem. Aga see “seeme potis” on väga problemaatiline.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: