tavainimene

“Seitse sabasulge”

Posted in * by tavainimene on 25/01/2010

Ma sain teada, et idiotes tähendas kreeka keeles eraisikut või lihtkodanikku. Tavainimest. Tunnengi ennast üksjagu idiootlikuna, püüdes Toomas Pauli raamatu kohta arvamust avaldada. Mul on tunne, et mul jäi iva kätte saamata. Näen kollaaži tükke, aga ei tunne ära kujutist. Siin on suur hulk pudemeid, mida ma olen juba varem kohanud rubriikides “Kirev maailm”,  “Elav teadus” jms. Autor peidab ennast ära tsitaatide valiku taha, aga ma loeksin hea meelega ka otsest teksti, millega nõustuda või mitte, mille üle järele mõelda, mitte üht järjekordset meta-metafiltrit.

Autor väidab sissejuhatuses, et tegu pole keskendunud käsitluse vaid sihitu jalutuskäiguga. Seda aga ei toeta minu jaoks jällegi teksti struktuur. Kõige toredamad olid need etümoloogilised kõrvalepõiked; ehk võinukski teksti vormistada hoopis mingit sorti glossaariumina?

Paul näib olevat inimkonna suhtes vihata kriitiline, nagu kogenud pedagoog raskest perest pärit kõuriku suhtes — “kel määratud on hukka minna, hukka see läheb niikuinii”. Minul tekib sellise lähenemise peale alati kiuslik küsimus: kas jumal maailma luues teadis ette, et kõik niimoodi läheb? Oleks võinud teada, aga otsustas mitte teada? Kui mul on riiulis raamat, kus on kõik tarkused sees, aga ma otsustan sinna mitte sisse vaadata, kas ma olen siis kõiketeadja? Aga kius on teatavasti kuradist, nii et mis ma ikka norin. Las siis olla pealegi “teineteist välistavate vastandite üheaegne tõesus” jne.

Mõnes mõttes kiusab hoopis auväärt teoloog lugejat, jutustades muudkui bioloogiast ja näidates ära, kuidas kõik maailma imed on kenasti evolutsiooniliselt arenenud. Lugajas kasvab rahutus: “Aga kuhu jääb siis — tam-tara-ram — Tema Ise, peategelane?” Aga vaat ei tule. Olete teda eiranud ja pilganud ja nüüd istugegi ilma. Või otsige omal jõul.

Huvitavat, mis silma jäi: jagamistehte spetsiifika; inimene kui omaenda lemmikloom; kiilid, kärbsed ja lendamiskohtunikud; Lihavõttesaare õnnetu narrus; jätkusuutliku arengu mõiste mõttetus; homo technicuse evolutsioon; sõnade “loosung”, “iroonia”, “proletaarlane” ja muidugi “idioot” etümoloogia; vaesus vaimus vs vaesus vaimust; küünik Jeesus; vastupanematuse kehtivuspiirid; patu haihtumine; inimesed kui seene viljakehad; peast teadmise allakäik ja postbelletristika; tweenide terasus ja moodsate farmerite masendav ebatõhusus. Turtsuma pani Bruce Liptoni ja Rhonda Byrne’i sõnadele minu meelest teenimatu kaalu omistamine ning kujutlus infost ilma mateeriata.

Kokkuvõttes kindlasti vaimu hariv lugemine, aga ma oleksin oodanud veel enamat: rosinat lootnud ahv, kellele pakuti õuna.

*

Veidra kõrvalliinina hakkas mul peas hargnema hägune filmistsenaarium, kus radikaalsete ökologistide (“tarbimine ja paljunemine on jäledus”) rühmitus otsustab meie planeedi inimkonna nimelisest vähkkasvajast vabastada. Umbes sellise põhimõttega, et viimane lahkuja kustutab enda järel tule. Aga nad ei suuda kuidagi välja nuputada, kuidas ära hoida seda, et näiteks rottidest ei evolutsioneeruks uut täpselt sama kahjurlikku “looduse krooni” — et kuidas Inimkond 2.0-le need käsulauad sisse programmeerida või ilmutada. Ja siis jääb nende vaimne liider kogemata rasedaks…

Advertisements

Üks vastus

Subscribe to comments with RSS.

  1. Kati said, on 27/09/2011 at 17:59

    Noh, Toomas Pauli stiil ongi selline, et ta pakub ohtralt tsitaate, väites et ta ise midagi ei tea, justnagu Sokrates, keda paljud peavad üheks kõigi aegade parimaks filosoofiks.

    Nii vahva oleks ju kui meile antakse kõik “rosinad” kätte – ei peaks ise elus üldse vaeva nägema. Seda vist soovivad kõik, kaasa arvatud mina:) Aga kas see ka hea on meile endile? Karta on et, mitte.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: