tavainimene

Vabariigi vanad ja noored

Posted in * by tavainimene on 28/11/2009

Päevalehest selgub, et Peeter Jalakas koos mõnede semudega peavad ikka veel mõtettalguid. Ei tule rollist välja, nii-öelda. Poliitika, parteid ja parlament ei meeldi neile, selle asemel tahaks midagi puhtamat, õigemat. Et oleks selge visioon ja üksmeel. Noh, Nõukogude Liit tuleb kohe meelde, eks ole. “Erakondliku lehmakauplemise” halvustamist ja selle tagajärgi me peaks nagu ajaloost juba tundma?

Kuskilt käis juba varem läbi mõte, et parlamendil peaks olema ülemkoda, kuhu kuuluksid mittepoliitiliste erialaliitude esindajad. Mina arvan küll üsna kindlalt, et see ei tähendaks mitte parlamendi muutumist vähem poliitiliseks vaid parteipoliitika võitlusvälja laienemist eelnimetatud liitudesse. Ja veel arvan ma, et poliitika kvaliteet sõltub põhilises osas valijate teadlikkusest ja nõudlikkusest. See, kuidas orkester istub, ei ole nii oluline.

Jalakas & Co hindavad kodanikke-valijaid väga kõrgelt ja tahaks neile anda palju rohkem otseotsustusõigust. Et lasteaednik Tiina ja taksojuht Tiit tulevad õhtul töölt, istuvad kodus arvuti taha ja hakkavad hääletama võlaõigusseaduse parandusi. Teise variandina pakuvad nad välja, et Tiit ja Tiina ei saaks siiski hääletada päris otse, vaid peaksid enda asemel valima saadiku, aga see ei toimuks mitte kord viie aasta tagant, vaid interneti vahendusel pidevalt. N isikut, kes evivad riigis kõige enam rispekti ja feimi, olekski seadusandjad (kui nad viitsivad). Ilmselt poleks eriti keeruline Rate’ile see väike lisavidin juurde progeda? Järgmine samm on omavahel suhtlevad nutifonid, millega saab ebaviisakalt ametnikult punkte hoobilt maha võtta või kassipoja päästnud tuletõrjujale juurde anda. Võimalik, et selle süsteemi tulemusena saaks me virtuaalparlamendi, kus istub Kroonika esikaanelt ja Õnne 13st tuntud seltskond — aga no vähemalt parteidest saaksime lahti, eks.

Jah, mis sa kostad. Otsedemokraadid arvavad, et nett on elu. Neile otsese vastandina arvas üks noormees hiljaegu, et nett pole elu, ja püstitas mingisse teinide kultusfoorumisse massimõrva-ähvarduse. Nüüd on nooruk ja tema mõttekaaslased siiralt solvunud, et suured inimesed nende vahvat nalja ei mõistnud.

Mina olen juba nii vana inimene, et mina ka enam ei mõista mõelda, kuidas need asjad peaks olema. Kas arusaamade erinevus on lihtsalt ealistest iseärasustest tingitud ja praegused teismelised kasvavad oma Neverlandi-fantaasiatest välja? (Tegelikult, võib-olla on 18 eluaastat täisea alguseks tõesti liiga varajane. Inimeste eluiga on ju viimase sajandiga pikenenud, samas maailm tohutult keerustunud, nii et loomulik õpipoisiperiood koos piiratud vastutusvõimega võiks ka vastavalt kauem kesta.) Või on tõesti peale kasvamas milleniaalid, kes peavad enesestmõistetavaks, et virtuaalmaailm on hoopis teine universum teiste loodusseaduste ja moraalinormidega? Kui nii, siis mis tagajärgi see omab tulevikus meie, lubjakate ja fossiilide jaoks, näiteks võlaõigusseaduse-hääletusel?


*

Olmekat kah. Kas ma olen ainus inimene, kelle jaoks “Päkapiku verivorst lambasooles” kõlab kuidagi morbiidselt?

2 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. Indigoaalane said, on 28/11/2009 at 19:03

  Mul tekkis seda EPL artiklit lugedes kõhe tunne. Selliste asjakäikude eelduseks on, et inimesed st rahvamassid on arukad. Esimeseks katseks võiks hr.Jalakas kujutleda, mis juhtuks siis, kui lasta nt inimestel demokraatlikult koostada telekava. Just.

  Teine, millest ma ikka ei väsi rääkimast on paralleelmaailmade teema. Inimesed elavad oma mullis ja nad ei kujutagi ette, et tegelikult elatakse hoopis teistsugust elu…
  Minu mõtted on kirjas siin http://indigoaalane.blogspot.com/2009/09/paralleelmaailmad.html
  Tunduvalt stiilsemalt (kui mina)on sama mõtte kirja pannud Ilmar Raag
  http://ilmarraag.blogspot.com/2009/11/veidi-pealiskaudselt-uks-pikem-delfi.html

  PS. päkapikust on kahju jah.

 2. tavainimene said, on 28/11/2009 at 22:34

  Noh, kommertskanalite kava ongi ju põhimõtteliselt rahvahääletusel koostatud. Muide, päris huvitav oleks, missugused saaksid otsedemokraatlikud otsustused (kasvõi telekava asjus), kui need poleks anonüümsed, vaid nimelised ja kõigile nähtavad. Võib-olla siis näeksime ainult väärtfilme, kultuuriuudiseid ja dokfilme vihmametsadest :)


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: