tavainimene

“Külmad hinged”

Posted in * by tavainimene on 27/11/2009

Peaaegu iga inimene on vist vähemalt korra elus tundnud, kuidas hing valutab. Kuskil rinnaku taga, pitsitades nagu stenokardiahoog. Sellise tundega, et kui saaks korralikult sisse hingata ja sügavalt läkastada, siis saaks võib-olla paigast nihkunud ja põletikuliseks muutunud hinge (kas ta kaalub 21 grammi? kas ta näeb välja nagu kikerhernes või kuivatatud puuvili?) läbi hingetoru välja köhida, et asemele saaks kasvama hakata uus, roosa, sile ja terve.

Oma hinge saab müüa — see on vana tõsiasi. Järelikult saab seda ka osta, vahetada, laenutada, rentida, liisida ja pantida. Ameerika on rikas kuid hingetu. Venemaa on rahast vaene; see-eest hinge on seal nii, et tapab (vahel sõna otseses mõttes). Turumajandus. Must turg. Hingekaubandus. Muulad.

Selliste mõttekäikude põhjal on Sophie Barthes täitsa korraliku filmi teinud. Loo, mis on unenäoliselt ühtaegu üliveider ja äärmiselt usutav — samas ilma ohuta, et süütumal vaatajal kunstilise kujundi üledoosi mõjul silmamunad peast välja voolaksid. Peaosatäitjale on loodud säramiseks maitsekalt tagasihoidlik raam. Ütleks, et selline tasakaalus film — ka Ameerikas on hingelisi inimesi ja Venemaal seevastu elab kauneid hingetuid monstrumeid, kes räägivad kõiki keeli aktsendiga. Ja kuigi viletsus võib tõugata poeete oma hinge turule viima, lohutagu meid teadmine, et vaid viiest säilinud protsendist saab kasvatada täiesti tervikliku ja funktsioneeriva hinge. Uus algus on võimalik, onu Vanja.

Mis meenus – “Tõlkes kaduma läinud”, “Timm Thaler”, “Kus on rändurite kodu?”, “Koera süda”. Iiri muinasjutt vagast emand Kathleenist, kes müüs kuradile oma hinge, et näljahäda ajal vaestele vilja osta. Loomulikult “Onu Vanja”, mida ma nüüd kohe lugema hakkan. Kas Olga oli Sonja?

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: