tavainimene

Kes “meie”?

Posted in * by tavainimene on 23/10/2009

Sergei Ivanov kirjutas tänases Postimehes: “Rahvussuhte vallas tuleb loobuda sajanditagusest rahvusriigi unistusest ning liikuda kodanikukeskse arusaama suunas, nii nagu pakkus õiguskantsler Indrek Teder riigikogu ees esinedes ja teised Eesti helgemad pead.”

Oh aeg. Noh, ma ise kuulasin ka kevadel haridusministri tervitust lõpukirjandi kirjutajatele, kus ta pikalt-laialt seletas vajadusest kaitsta emakeelt hääbumise eest. Kuulasin juhtumisi vene koolis ja vene keeles ning tuleb tunnistada, et kõlas veidralt küll.

Võtsin huvi pärast ette mõned meie presidendi viimased kõned – kodanikukesksust pole ollagi:

“Eestlasi on algselt nimetatud maarahvaks ning osaliselt peegeldab see ka meie tänases minapildis.”
“Ma ei väida, et peaksime omi raskusi kuidagi eriliselt nautima, kuigi töö ja vaeva läbi armastuse leidmisest räägib meie rahva üks ilukirjanduslikke tüvitekste.”
“Seejuures on kujunenud heaks tavaks, et mõlema riigi [Eesti ja Ungari] presidendid võtavad vähemalt korra oma ametisoleku aja jooksul esindusliku delegatsiooni ühes ning leiavad riigivisiidi pidulikus kuues tee hõimurahva juurde.”

Paljurahvuselise kodanikukeskse Eesti riigipea ei tohiks ilmselt hõimusuhetest iitsatadagi ja kui ta ütleb “meie”, siis peavad selle alla mahtuma ka narvalanna Nataša, Valgas elav Valters, eksameeriklasest iluuisutaja ja kes  kõik veel. Sellisel kodanikurahval on kardetavasti ühiseid tüvitekste nii napilt, et kõnekirjutajad peaksid sobivate kujundite leidmiseks ennast või pükstest välja pingutama. Sisetunne ütleb mulle, et kodanik Ivanovi unistus niipea ei täitu. Aga kui mõelda nende vene noortest kirjandikirjutajate peale, siis ega nad ausalt öeldes närvitsedes ministri juttu nagunii suurt ei kuulanud.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: